Berlin’den Ankara’ya dolaylı mesaj mı? Almanya’da “ülkücü hareket” yasaklanması için incelenecek

Berlin’den Ankara’ya dolaylı mesaj mı? Almanya’da “ülkücü hareket” yasaklanması için incelenecek

Almanya’da Federal Meclis, AKP’nin ortağı MHP’nin uzantısı kabul edilen “ülkücü harekete” bağlı derneklerin yasaklanmasının incelenmesiyle ilgili verilen önergeyi kabul etti.

Federal Meclis’te hükümeti oluşturan Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi’nin verdiği “Milliyetçiliğe ve Irkçılığa Karşı Çıkmak, Ülkücü Hareketin Etkisini Bastırmak” başlıklı önerge görüşüldü.

Kabul edilen önergeyle federal hükümete ülkücü hareketin Avrupa’da etkisinin bastırılması için önlemler alınması, faaliyetlerinin Almanya’da yakından takip edilmesi, derneklerinin yasaklanmasının incelenmesi, kamuoyunun ve kurumların ülkücü hareketin hedefleri hakkında bilgilendirilmesi, internet üzerinden propagandaya karşı çıkılması için tüm yasal imkânların kullanılması çağrısında bulunuluyor.

Federal Almanya’da dernekleri kapatma yetkisi kendisinde olan Federal İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT