Berlin’de maske takma kuralını ihlal eden AfD’li milletvekili gözaltına alındı

Berlin’de maske takma kuralını ihlal eden AfD’li milletvekili gözaltına alındı

Berlin’de, federal hükümetin koronavirüsün yayılmasını önlemek için izlediği politikanın protesto edildiği sırada, maske takma kuralına uymayan aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi milletvekili Karsten Hilse gözaltına alındı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde milletvekili Hilse’nin polis tarafından yere yatırıldığı ve kelepçelendiği görülüyor. Alman medyasında yer alan haberlerde, Hilse’nin gözaltına alındıktan ve kimlik tespiti yapıldıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

Berlin polisi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Unter den Linden Caddesi’nde bir kişinin maske takma zorunluluğunu ihlal ettiği için uyarıldığı belirtilerek “Bu kişi işbirliği içinde olmadı. Kendisini Federal Meclis üyesi olarak tanıttı. Ardından kendisine eşlik eden kişiden görüntü çekmesini istedi ve daha sonra direndi” ifadeleri kullanıldı.

Hilse, sosyal medyada yer alan bir videoda, polislerin kendisine maske takmadığı için uyarıda bulunduğunu, polise kendisini maske takma zorunluğundan muaf tutan doktor raporunu gösterdiğini ancak üzerinde somut bir hastalık yazmadığı için raporun geçerli sayılmadığını belirtti.

Polisin kendisini ittiğini, yere attığını ve ellerini arkadan kelepçelediğini ifade eden Hilse, “Yüzümü asfalta vurdular. Bir kuralı ihlal etmekten dolayı gözaltına alınıyorsun ve dayak atılıyor” şeklinde konuştu.

Dünkü protestolarda, göstericiler maske ve hijyen kurallarına uyma uyarılarına karşı çıkmış ve Federal Meclis binasına doğru yürümek istemişti. Bunun üzerine polis protestoculara karşı tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etmiş, çok sayıda göstericiyi gözaltına almıştı.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT