Berlin’de Kızamık Vakaları Yükseliyor: Sağlık Senatörlüğü Harekete Geçti

Berlin’de Kızamık Vakaları Yükseliyor: Sağlık Senatörlüğü Harekete Geçti

Berlin’de kızamık vakaları artıyor ve Sağlık Senatörlüğü uyarıda bulunuyor. Ebeveynler, çocuklarının enfekte olduğundan şüphelenmeleri durumunda doktor muayenehanesini aramaları konusuna uyarılıyor.

Berlin'de kızamık vakalarında artış yaşanmaya devam ediyor. Bu nedenle Sağlık Senatörlüğü, ebeveynler için bir kılavuz yayınladı.

Berlin Senatosu, kızamığın daha da yayılabileceği konusunda uyarıda bulundu. Salı günü yapılan açıklamaya göre, içinde bulunduğumuz hafta içinde altı yeni vaka rapor edildi. Geçen hafta sonu itibariyle Berlin'de yılbaşından bu yana 68 kayıtlı kızamık vakası görülmüştü.

Kızamık, Avrupa Birliği ve ötesindeki diğer ülkelerde de artış göstermektedir. Senato'ya göre Romanya, Avusturya ve İtalya özellikle etkilenen ülkeler. Bu nedenle vaka sayısı Berlin'de de artmaya devam ediyor.

Bu durumda Senato Yönetimi, çocuklarının enfekte olduğundan şüphelenen ebeveynlere önceden doktor muayenehanesini aramaları çağrısında bulunuyor. Mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınılmalı. Ayrıca, kendilerinde ya da çocuklarında enfeksiyon olduğundan şüphelenen herkes, yoğun olmayan saatlerde doktora gitmeli ve mümkünse ayrı bir bekleme alanı kullanmalı.

BERLİN SENATOSU UYARDI

Mart ayında Senato Yönetimi, Berlin Aşı Danışma Kurulu tarafından doktorları konuya duyarlı hale getirmek amacıyla bir bildiri yayınlamıştı. Geçtiğimiz sonbahardan bu yana Berlin'deki mülteci yurtlarında çok sayıda kızamık salgını yaşandı. En son Reinickendorf varış merkezi olmak üzere, Tegel mülteci barınma merkezi defalarca etkilenmişti.

Kızamık, bulaşıcı damlacıkların solunması yoluyla sadece kısa bir temastan sonra bağışıklık koruması olmayan insanların yüzde 90'ından fazlasını enfekte edebilen en bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarından birisi. Bulaşıcı evre, tipik deri döküntüsünün (kızamık ekzantemi) ortaya çıkmasından beş gün önce başlar ve ortaya çıktıktan sonra dört gün kadar sürer.

ARTI49

HABERE YORUM KAT