Berlin'de "işsizlik" artıyor

Berlin'de "işsizlik" artıyor

Berlin'de işsizlik oranı şu anda yüzde 9.2 seviyesinde...

Almanya'da başkent Berlin'de Kasım ayında, bir yıl öncesine kıyasla daha fazla işsiz olduğu belirtildi. Berlin'de bir yıl öncesine göre, 15.216 kişinin daha fazla işsiz olduğu ifade edildi.

Federal İş Ajansı Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre, işsizlik oranı şu anda yüzde 9.2 seviyesinde. Bir yıl önce bu oran yüzde 8,7 idi.

İŞ İLANLARI

İş bulma kurumlarına ve iş bulma merkezlerine Kasım ayında 5046 yeni iş ilanı bildirildi. Bu sayının bir önceki aya göre 82 kişi daha az olduğu ifade edildi. Başkentte bu ay toplam 20.267 açık iş ilanı kaydedildi. Geçen yılın Kasım ayına göre 536 daha fazla...

Almanya genelinde işsiz sayısı Kasım ayında bir önceki aya kıyasla 1,000 azalarak 2.606 milyona geriledi. Ancak Nürnberg'deki Federal İş Ajansı'na göre, bu rakam Kasım 2022'ye kıyasla 172,000 daha fazlaydı. İşsizlik oranı Ekim ayındaki yüzde 5,7'nin ardından Kasım ayında yüzde 5,6 oldu.

Bir önceki yıl işsiz sayısı Ekim'den Kasım'a 8,000 kişi azalmıştı. Federal Ajans, Kasım ayı istatistiklerini 13 Kasım'a kadar elde edilen verilere dayandırdı.

Federal Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Andrea Nahles, "Ekonomik kriz Alman işgücü piyasasına damgasını vurmaya devam ediyor" derken, "İşsizlik ve eksik istihdam mevsimsellikten arındırılmış olarak artmıştır. İstihdam sadece biraz artıyor ve bildirilen işgücü talebi hala azalıyor" diye belirtti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT