Berlin'de çevreci grup için dayanışma yürüyüşü

Berlin'de çevreci grup için dayanışma yürüyüşü

Almanya’da 24 Mayıs’ta polisin operasyon düzenlediği “Son Kuşak” (Letzte Generation) adlı çevreci grup için başkent Berlin’de dayanışma yürüyüşü gerçekleştirildi.

Friedrichhain ilçesinde Frankfurter Tor Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, sessiz bir yürüyüş düzenleyerek Unter den Linden Caddesi üzerinden Brandenburg Kapısı'na doğru ilerledi.

Göstericiler, "İklimi korumak suç değildir", "Anayasa'nın 20. Maddesi = hayatı kurtarır" ve "Son Kuşak ile dayanışma - Onların mücadelesi hepimizin mücadelesi" gibi sloganlar taşıyan dövizler ve pankartlar taşıdı.

Grubun sözcülerinden Raphael Thelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Son Kuşak grubuna yönelik yapılan operasyondan dolayı hala şokta olduklarını belirtti.

Thelen, operasyon sırasında grubun başka bir sözcüsü Carla Hendrichs'in evine polisin kapıyı kırarak girdiğini anlattı ve şunları söyledi:

"Maskeli ve silahlı polisler evimize baskın düzenledi. Carla'yı iyi tanıyorum. Kapıyı çalarak 'Bayan Henrichs, arama emrimiz var, içeri girebilir miyiz?' şeklinde sorabilirdiler. Sonuç olarak, bu şekilde doğru bir şey yaptığımıza daha çok inanıyoruz. Çünkü hükümet açıkça bize korkuyor. Kimseyi korkutmak istemiyoruz. Her zaman el uzattık. Bakanlarla (Başbakan) Olaf Scholz ile görüşmek istedik."

Thelen, operasyonun demokratik ilkelerle uyumlu olup olmadığının mahkemeler tarafından belirlenmesi gerektiğini söyledi ve "Alman hukuk devletine inanıyorum. Bazı konularda itirazda bulunacağız. Mahkemeler, bunun yasal olup olmadığına karar verecek." şeklinde konuştu.

"Son Kuşak" grubunu "suç örgütü" olarak nitelendiren Alman makamlarını eleştiren Thelen, barışçıl insanların gösteri hakkını kullandığını ve bu suçlamayı "çok abartılı" bulduğunu belirtti.

Thelen, operasyondan sonra grubun hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu ifade ederek, "Daha önce hiç bu kadar çok insan yürüyüşe katılmamıştı. Bizi destekleyen girişime her gün 100 bin avro bağış yapılıyor." dedi.

Yürüyüşe katılan Christofer Brinkmann da dayanışma amacıyla gösteriye katıldığını belirtti.

Uzmanların, iklimin korunması için belirlenen hedeflere ulaşmak için yeterli önlemlerin alınmadığını ifade ettiğini belirten Brinkmann, bu nedenle protesto gösterilerinin düzenlendiğini söyledi.

Polisin, "Son Kuşak" çevreci gruba düzenlediği operasyon

Almanya’da polis, "Son Kuşak" adlı çevreci gruba 24 Mayıs’ta operasyon düzenlemiş ve 7 eyalette, 15 mekanda arama yapmıştı. 22 ila 28 yaşları arasında 7 çevreci grup üyesi hakkında soruşturma başlatılmış, bu kişiler "suç örgütü kurmak ve suç örgütüne yardım etmek", 2 şüpheli de "İngolstadt’a bir petrol boru hattına sabotaj yapmakla" suçlanmıştı.

Almanya'da "Son Kuşak" adlı çevreci grup, iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla ülkenin çeşitli kentlerinde ellerini caddelerdeki asfalta yapıştırarak trafikte araç kuyruklarının oluşmasına neden oluyor.

Aktivistler, müzelerde sergilenen eserlere ellerini yapıştırmış, tablolara domates çorbası ve patates püresi fırlatmıştı.

HABERE YORUM KAT