Berlin saatli bomba: Kennedy, polis şiddeti, neonazilerin parlamento baskını

Berlin saatli bomba: Kennedy, polis şiddeti, neonazilerin parlamento baskını

Berlin’de dudak uçuklatan görüntülerin ardı arkası kesilmiyor: Neonazilerin Federal Meclis baskın girişimi, kadın eylemciyi yumruklayan polis memurları ve tüm bu kaosun ortasında da bir Kennedy. Neler oluyor?

Federal Almanya korona günleri boyunca II. Dünya Savaşı’ndan bu yana pek alışık olmadığımız sahnelere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

POLİS KADIN GÖSTERİCİYİ YERE YATIRIP YUMRUKLADI

Ülkede Stuttgart olayları ile başlayan ve haftalardır  manşetlerden inmeyen göçmenlere yönelik polis şiddeti görüntüleri Alman halkında kaygı ve şaşkınlık yaratmayı sürdürürken, şimdi de Berlin olaylarında polisin yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerini protesto eden biri hamile iki kadın göstericiye şiddet uyguladığına dair görüntüler sosyal medyaya düştü. 

“Avrupa Birliği’nin lokomotifi Almanya’nın başkenti Berlin karışırsa Avrupa karışır” denklemi de konuşuluyor üstelik. 

Tüm bu kaosun ardında uluslararası bir komplonun olabileceğinden söz edenler de var. 

ROBERT F. KENNEDY ALMANYA’YA NASIL GELDİ?

O komplo iddiası ne mi?

John F. Kennedy’nin yeğeni Robert F. Kennedy Berlin’deki o olaylı gösteriye katılmak için ABD’den uçağa atladı geldi. Bunda ne var diyorsanız eğer, şu ayrıntıyı da verelim: Korona önlemleri çerçevesinde istisnai durumların dışında Almanya’ya ABD’den girişlere izin verilmiyor. Peki Robert F. Kennedy hangi çok önemli ve acil durumdan dolayı Almanya’ya giriş yasağını delebildi? Şimdi bu soru soruluyor. 

Avrupa’daki aşı karşıtı lobinin önde gelen ismi olan ve Berlin’i de bu yönde örgütleyen meşhur komplo teorisyeni Robert F. Kennedy yasağı aşıp Kaliforniya’dan Almanya’ya girer girmez sosyal medyaya düşen görüntülerden de anlaşılacağı gibi, perşembe sabahı koşa koşa korona önlemleri karşıtı gösterilerle ilgili bir papazla görüştü. 

Cuma günü ise Brandenburg Kapısı önünde görüldü. Cumartesi günkü gösteride Kennedy konuşmacı olarak sahnedeydi. Sosyal ağlardaki takipçilerine ve hayranlarına “Almanya tarihinin en büyük kalabalığına” konuşacağını duyurmuştu. Ve o olaylı gün “17. Juni” Caddesi’nde on binlerce kişi vardı.

NE AVUKATINDAN NE ORGANİZATÖRLERDEN SES YOK

Peki 66 yaşındaki Kennedy ülkeye nasıl giriş yaptı? Mesela, t-online haber portalı bu soruyu hem gösterileri düzenleyen “Querdenker 711” girişimine hem de Kennedy’nin avukatına sordu, ama yanıt alamadı. 

Amerika’dan gelen yolcular Almanya’ya giriş yapabilmek için İngiltere üzerinden gelebiliyorlar. Berlin makamları şu anda Kennedy’nin hangi yollardan Almanya’ya giriş yaptığını araştırıyor. 

ALMAN TAKİPÇİLERİNİN İLAHI

Diğer taraftan korona karşıtı söylemleriyle ünlü komplo teorisyeni Robert F. Kennedy Almanya’daki taraftarları tarafından tam bir  “ilah“ gibi görülüyor. Hayran kitlesi için Kennedy kasvetli dünyada parlayan bir ışık. Öyle görüyorlar. Sosyal medyada duygularını yazan taraftarları o konuşurken mutluluk gözyaşları döktüklerini dahi ilan ediyorlar. Robert F. Kennedy Almanya’daki takipçileri için bastırılmış gerçeklerin korkusuz savaşçısı  ve farmakoloji lobisin baş düşmanı.

Uluslararası komplodan söz etmişken şu notları da atlamayalım: Korona önlemleri karşıtı gösterileri düzenleyen “Querdenker” girişimi Berlin’deki protestolara açık bir şekilde ABD Devlet başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i de davet etmişti. Hareketin pek çok destekçisi de gösterilerde yer aldı. 

Almanya’nın başkentinde ne tür kazanlar kaynıyor ve hangi ateşe kimler ne kadar odun atıyor söylemek için çok erken. Ancak Alman toplumu sarsıntı geçiriyor. 

Neonazilerin meclis binası baskın girişimi ülkede adeta travma yarattı. Alman devletinin en tepesindeki isim Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier dahi dayanamadı Facebook’tan Nazilere cevap verdi. Steinmeier aşırı sağcıların Nazi dönemine ait imparatorluk bayraklarıyla federal meclis binasına zorla girme girişimini demokrasinin kalbine yapılmış bir saldırı olarak niteledi.

ZAFER ANITI ÖNÜNDE POLİS DAYAĞI

Gelelim Alman polisinin bir kez daha polis şiddeti suçlamalarıyla karşı karşıya kalmasına yol açan Berlin gösterilerindeki kadın eylemciyi yumrukladıkları görüntülere.

Anadolu Ajansı haberi şöyle verdi:

“Tiergarten’de bulunan Zafer Anıtı önünde izinsiz toplanan göstericilere polis müdahale etti.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, 4 polisin bir kadını yere yatırarak kelepçelemek istediği, kadının direnmesi üzerine polislerden birinin kadına şiddetli şekilde yumruk attığı görülüyor.

Görüntülerin sosyal medyaya yansıması üzerine kullanıcılar, polisin protestocuya şiddet uygulamasına tepki gösterdi. Berlin polisinden yapılan açıklamada, covid-19 önlemlerine uymayan söz konusu kadının, gözaltına alınmak istenirken şiddete uğramasının ardından soruşturma açıldığı kaydedildi.

Alman medyasında yer alan haberlerde, polisin şiddet uyguladığı diğer bir kadının da hamile olduğu ve polis tarafından yere yatırılarak üzerine basıldığı öğrenildi.

Polisin açıklamasında, hamile kadının polise tükürdüğü ve mukavemette bulunduğu ifade edilerek, iki kadının da hastaneye gitmeyi reddettikleri belirtildi.”

AŞIRI SAĞCILARLA YÜRÜYEN HERKES ORTAKTIR

Federal Almanya’daki korona tedbirlerine  karşı düzenlenen protestolarda aşırı sağcıların  gösteriler üzerindeki artan etkisine dair kaygı ve uyarılar artıyor. 

Alman Polis Sendikası (GdP) Genel Başkan Yardımcısı Jörg Radek, Funke medya grubuna yaptığı açıklamada endişeli bir tablo çizdi. Radek bundan sonra o hareketle birlikte yürüyen herkesin, aşırı sağcılarla ortak hareket ettiğine işaret ederken Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil de aşırı sağcıların gösterilerde açıkça hoşgörüldüğünü hatta onlara el uzatıldığını ileri sürdü. Klingbeil “Nazi olduklarını itiraf edenlerin Federal Meclis merdivenlerinde Reich bayraklarını sallarken görüldüğü iğrenç görüntüler var” dedi. 

Başkent günlerdir karışık. 200 bine yakın Türkiye kökenli insanın yaşadığı bir başkent burası. Ortalığın sakinleşeceğine dair bir belirti de yok. 

Korona Avrupa’nın en güçlü ekonomisini vurmuştu, siyasetini de vurmaya başladı. 

Öyle görünüyor. 

IŞIN TOYMAZ – BERLİN

HABERE YORUM KAT