Berlin polisi bulunan bomba konusunda uyardı: Binlerce kişi tahliye edilecek

Berlin polisi bulunan bomba konusunda uyardı: Binlerce kişi tahliye edilecek

Berlin'de bir inşaat çalışmasında İkinci Dünya Savaşından kalma bomba bulundu. Bombanın yarın sabah imha edilmesi bekleniyor. İmha süreci boyunca, çevre evlerden 6 bin 700 kişi tahliye edilecek.

Berlin’in Schmargendorf bölgesinde yapılan inşaat çalışmaları sırasında İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir bomba bulundu. 100 kilogram ağırlığındaki bu bombanın Perşembe günü imha edilmesi planlanıyor.

Bomba, Mecklenburgische Straße’deki bir inşaat alanında bir ekskavatör tarafından keşfedildi. Polis bombanın Çarşamba günü imha edilmesinin organizasyonel nedenlerle mümkün olmadığını, bu yüzden işlemin Perşembe gününe ertelendiğini bildirdi.

BİNLERCE KİŞİ EVLERİNİ TERK ETMEK ZORUNDA

Perşembe sabahı, bombanın bulunduğu alanda 500 metre yarıçapında bir güvenlik bölgesi oluşturulacak ve yaklaşık 6 bin 700 kişi evlerini terk etmek zorunda kalacak. Tahliye edilecek bölgede bulunan sokaklar ve yollar, bombanın güvenli bir şekilde imha edilmesi için trafiğe kapatılacak.

ACİL DURUM SIĞINAKLARINA YÖNLENDİRİLECEKLER

Etkilenen sakinler sabah 8’den itibaren Werner, Ruhemann, Sporthalle, Horst, Käsler, Sporthalle’de kurulan acil durum sığınaklarına yönlendirilecek. Tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra bomba imha uzmanları tarafından bombanın etkisiz hale getirilmesi işlemine başlanacak ve bu işlem öğlen ya da öğleden sonra gerçekleştirilecek.

Berlin polisi ve itfaiyesi, bölge sakinlerinin ve sürücülerin güvenlik talimatlarına uymalarını ve tahliye sürecine katkıda bulunmalarını istiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT