Berlin orta yol bulmaya çalışıyor: Almanya’dan ABD’ye 1 milyarlık LNG yatırımı teklifi

Berlin orta yol bulmaya çalışıyor: Almanya’dan ABD’ye 1 milyarlık LNG yatırımı teklifi

Almanya, Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak doğalgaz boru hattı projesine yönelik yaptırımlardan vazgeçmesi karşılığında Washington yönetimine Almanya’da inşa edilecek 2 sıvılaştırılmış doğalgaz terminali için yatırım önerdi.

Almanya’da yayımlanan haftalık Die Zeit gazetesinin haberinde, Berlin’in, ABD’den LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) ithalatını artırmak için Almanya’da iki terminalin inşasına yatırım yapmaya hazır olduğu belirtildi.

Habere göre, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, 7 Ağustos’ta ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e gönderdiği mektupta, söz konusu yatırımlar karşılığında ABD’den Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak, yıllık kapasitesi 55 milyar metreküp olan Kuzey Akım 2 projesinin tamamlanması ve işletilmesine olanak sağlanmasını istedi. 

Almanya’da bazı siyasetçiler, Rus muhalif Aleksey Navalny’nin zehirlenmesiyle bağlantılı olarak Rusya’ya yaptırım uygulanmasını talep ederek Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinin durdurulmasını istemişti. 

Söz konusu projenin 24-25 Eylül’de gerçekleşecek AB Konseyi toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

DAHA ÇOK “LNG” İHRACI İÇİN

ABD, LNG ihracatını artırmak, uluslararası piyasalardaki ticari anlaşmazlıklarda pazarlık payı elde etmek, Avrupa ve Rusya’nın yakınlaşmasını önlemek için Avrupa’nın enerji politikalarına siyasi müdahalede bulunarak Kuzey Akım 2 projesindeki şirketlere yaptırım uygulamaya başlamıştı.
Avrupa ülkelerine LNG ihraç etmek isteyen ABD’nin yanı sıra Ukrayna başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri de Kuzey Akım 2 projesine karşı çıkıyor.

2017’de, 60 yıl aradan sonra ilk kez net doğalgaz ihracatçısı olan ABD ise ülkesinin dış ticaret açığını azaltmak için Avrupa’ya daha fazla LNG ihraç etmek istiyor.

Global danışmanlık şirketi CF International’a göre, ABD’nin LNG ihracat terminallerinden elde edilen değer 2050’ye kadar 716 milyar dolara ulaşacak.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT