Berlin metrosunda "yardım" isteyen Yahudi ile önce "dalga" geçip sonra "özür" dilediler

Berlin metrosunda "yardım" isteyen Yahudi ile önce "dalga" geçip sonra "özür" dilediler

Berlin Ulaşım Şirketi olan BVG, sosyal medya platformu X'te bir kullanıcıyla "Yahudi" tartışması yaşadı. Yaşanılan tartışmadan sonra şirket hesabından "özür" dilendi.

Berlin Ulaşım Şirketi olan BVG, sosyal medya hesabından Yahudi bir vatandaşla tartışmaya girdi.

Berlin'deki hızlı metro ile şehrin toplu ulaşım sisteminin önemli bir parçası olan BVG, sosyal medya platformu X'te bir kullanıcıyla tartışma yaşadı. Yaşanılan tartışmadan sonra şirket hesabından "özür" dilendi.

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI

Tartışma, BVG'nin "yarın görüşmek üzere" mesajına bir video ekleyen kullanıcının sözleriyle başladı. Söz konusu kullanıcı, "Hepimiz zengin değiliz. Bazılarımız toplu taşımaya bile güveniyor. Bir düşünsene. Herkes için, değil mi?" derken, "Hangi metro treni bu? Yahudilerin metroda kendilerini güvende hissetmeleri için ne yapıyorsunuz?" dedi. Kullanıcının paylaştığı videoda, metroya binmiş yolcuların "Yaşasın Filistin" sloganları attığı görülüyor. Polisin de metronun içinde durduğu ve slogan atanları kontrol altında tuttuğu fark ediliyor.

YANITA ŞAŞIRDI

Bunun ardından BVG ise yorum yapan kullanıcıya bir cevap verdi. Şirket tarafından verilen yanıtta, "Başınız derde girerse, sırtlarında 'polis' yazan ve sahada bulunan hanımefendi ve beyefendilerle irtibata geçebilirsiniz" denildi.

Kullanıcı bu cevaba şaşırırken, "Umarım yetişkin bir çalışanın söyleyecekleri vardır" diye yazdı.

Şirketin cevabında, durumun kendileri ile ilgili olmadığı ifade edilerek polisin adresi verildi ve kendilerinin güvenlik personellerinin olduğu ve "güvenliğin" sağlandığı ifade edildi.

Bunun üzerine kullanıcı, paylaştığı videosunu kastederek, "Kendi yeraltınızdaki kaydı görmediniz mi? Yoksa antisemitizm yine umurunuzda değil mi? O zaman 'güvenlik personeliniz' ne işe yarar?
Lütfen tarih dersinden A seviyesini çoktan geçmiş yetişkin bir çalışana iletin"
diye belirtti.

ÖZÜR DİLEDİLER

BVG'nin hesabından, "Demiryolundaki bağırışlar kendi başına antisemitik değildir, ancak muhtemelen sadece ucuz bir alay yapmak istiyorsunuz ve hiçbir şey öğrenmekle ilgilenmiyorsunuz" denilirken, paylaşım yüzlerce yorum aldı. Bunun üzerine yeniden bir mesaj paylaşan şirket, "Bu tweet için içtenlikle özür dilemek isteriz. Yanlış düşünülmüş, yansıtılmamış ve tamamen gereksizdi. BVG olarak her türlü şiddet, ayrımcılık ve ırkçılığın yanı sıra her türlü antisemitizmle de aramıza net bir mesafe koyuyoruz" diye yazdı.

Söz konusu tartışmaya birçok kullanıcı katılırken, kimi paylaşımlarıyla şirketi, kimi ise Yahudi vatandaşı destekledi.

ARTİ49

HABERE YORUM KAT