Berlin bugün yeniden sandık başında

Berlin bugün yeniden sandık başında

Berlin'de 2021'deki seçimlerde yaşanan aksaklıkların ardından Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla, Federal Meclis seçimlerinin bir kısmı yeniden düzenlenecek, bu Federal Cumhuriyet tarihinde bir ilk olacak.

Federal Almanya Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olan kararla, Federal Anayasa Mahkemesi, 2021'deki aksaklıklar sonrasında Berlin'in belirli bölgelerinde Federal Meclis seçimlerinin tekrarlanmasına karar verdi.

Berlin'de aksaklıklar ve organizasyon sorunlarıyla gölgelenen 2021 Federal Meclis seçimleri bugün kısmen tekrarlanacak. Federal Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar uyarınca 2256 seçim bölgesinden 455'inde ve bunlara bağlı posta yoluyla oy kullanılan bölgelerde, yani yaklaşık beşte birinde bugün yeni bir seçim yapılması gerekiyor.

Toplam 549.549 Berlinli oylarını kullanmak üzere sandığa çağrıldı. Seçim, Almanya'da önemli bir seçim yılının başlangıcına işaret ediyor: 9 Haziran'da yapılacak Avrupa seçimlerinin ardından Eylül ayında Saksonya, Thüringen ve Brandenburg eyalet seçimleri yapılacak.

Başkentteki oylama Federal Meclis'teki çoğunluğu, yani Trafik Işığı koalisyonunun çoğunluğunu değiştirmeyecek. Berlin'de oy kullanma hakkına sahip olanların federal düzeydeki toplam sayıya oranı sadece yüzde 0,9.

Bununla birlikte bazı milletvekilleri Federal Meclis'teki koltuklarını kaybedebilir, bazıları ise ilk kez parlamentoya girebilir. Berlin şu anda Federal Meclis'in 736 üyesinden 29'una sahip.

2021 SEÇİM KAOSU, YAŞANANLAR...

26 Eylül 2021 tarihinde Berlin'de federal seçimlerin yanı sıra Temsilciler Meclisi ve bölge parlamentoları seçimleri de eşi benzeri görülmemiş bir karmaşaya sahne oldu. Oy verme merkezlerinin dışında uzun kuyruklar, eksik veya yanlış oy pusulaları, bazı yerlerde oy verme işleminin geçici olarak kesintiye uğraması gibi sorunların listesi uzundu.

Bu nedenle eyalet ve ilçe düzeyindeki seçimler 12 Şubat 2023 tarihinde tamamen tekrarlandı. Bu karar Berlin Anayasa Mahkemesi tarafından verilmişti. Organizasyonel açıdan her şey yolunda gitti ve bunun siyasi sonucu hükümetin kırmızı-yeşil-kırmızıdan siyah-kırmızıya dönüşmesi oldu. Berlin'deki yargıçların aksine, Karlsruhe'deki meslektaşları Federal Meclis seçimleriyle ilgili olarak böyle bir prosedürü gerekli görmemiş ve oy pusulasını sadece kısmen geçersiz ilan etmişti. Yine de bu, tarihte Federal Anayasa Mahkemesi tarafından tekrarlanmasına karar verilen ilk seçimdir.

"HATA DÜZELTİLMELİ"

Eyalet seçim sorumlusu Stephan Bröchler, kısmi tekrar seçim sürecinin sorunsuz geçmesi için önemli önlemler alındığına inanıyor. Bröchler oyunu kullanırken "Hata düzeltilmeli ve bunu sadece biz vatandaşlar yapabiliriz" dedi.

Bröchler, Federal Seçim Müdürü Ruth Brand ile birlikte Pankow ve Mitte'deki seçim merkezlerini ziyaret etti. Sandık görevlilerine teşekkür etti. Brand, sandık görevlilerine "Gösterdiğiniz çaba, Almanya'nın tamamında yapılacak bir federal seçim için gösterdiğiniz çaba kadar büyük. Bu da aynı derecede özveri gerektiriyor. Bu, canlı bir demokrasi için son derece önemlidir" dedi. Brand, yardımcılara teşekkür olarak üzerinde "Oy veren, katılır!" yazılı kupalar hediye etti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT