Berlin Belediye Başkanından "sert önlemler" uyarısı: Polis sayısı artırılacak

Berlin Belediye Başkanından "sert önlemler" uyarısı: Polis sayısı artırılacak

Berlinli yetkililer yılbaşı gecesi için çok sert önlemler aldıklarını açıkladı. Berlin’de yılbaşı gecesi çok sayıda polis görevde olacak.

Berlin Belediye Başkanı Kai Wegner başkentte olası taşkınlıklara karşı sert önlemler alınacağını duyurdu. Wegner, haber kaynaklarına verdiği demeçte, “hukukun üstünlüğünü uygulamak için gerekli tüm önlemlerin alındığını” söyledi.

Belediye başkanı, polise veya itfaiyeye saldıran herkesin, karşılığını devletten sert bir şekilde alacağını belirtti. Yılbaşı gecesi kent genelinde ayaklanmaların beklendiği her yerde polis sayısının artırılacağı açıklandı. Savcılık da isyancılar hakkında "tutuklama kararlarını kontrol etmek" ve "takip soruşturmaları başlatmak" için görev başında olacak.

EV BASKININDA ÇOK SAYIDA HAVAİ FİŞEK ELE GEÇİRİLDİ

Güvenlik güçleri, Berlin Britz bölgesindeki iki dairede arama yaptı ve çok sayıda yasa dışı havai fişek buldu. Polis, havai fişeklerin yılbaşı gecesi saldırılarda kullanılmak üzere üretilmiş olduğunu düşünüyor.

Polis, evinde arama yaptığı iki şüphelinin elinde yaklaşık 30 bin havai fişek ve 80’den fazla sayıda ses bombası ele geçirdi. 42 yaşındaki bir adam ile 14 ve 16 yaşlarındaki oğullarının Instagram üzerinden ses bombaları ve yasadışı havai fişek sattıkları söyleniyor.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yılbaşı gecesi şiddet içerikli olayların yaşanmasından endişe ediyor. Faeser, özellikle Filistin ve İsrail olaylarının yılbaşı gecesi olası taşkınlıkları artırabileceğini düşünüyor. Bakan, bu nedenle, güvenlik durumunun "eskisinden daha da gergin" olduğunu söyledi.

38 SALDIRI GERÇEKLEŞMİŞTİ

Geçen seneki yılbaşı kutlamalar sırasında çıkan olaylarda görev başındaki itfaiye ekipleri ve araçlara 38 saldırı gerçekleşmişti ve 15 itfaiye eri yaralanmıştı. Havai fişek kutlamalarında ise 22 kişinin yaralandığı açıklandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT