Berbere gidenleri tedirgin edecek haber: Bulaşıcı mantar hastalığı hızla yayılıyor

Berbere gidenleri tedirgin edecek haber: Bulaşıcı mantar hastalığı hızla yayılıyor

Kaşıntı ve kırmızı, kuru cilt: Saçınızı kestirdikten sonra normalde bu belirtilere sahip olmamanız gerekir. Bunlar kafa derisini etkileyebilen bir cilt mantarının belirtileridir.

Son zamanlarda Bavyera eyaletinde bulunan Erlangen'de özellikle genç erkekler arasında deri mantarı vakalarında artış görülüyor. Bu kişilerin berber dükkanında enfeksiyon kapmış oldukları yönünde görüşler bulunuyor.

Erlangen'li dermatolog Detlef Dieckmann, bir radyoya verdiği demeçte “Eskiden yılda iki ya da üç vakam olurdu, şimdi ise sadece geçen ay on hastam etkilendi” dedi. Dieckmann'ın muayenehanesinde deri mantarı vakalarının sayısı daha önce de hızla artmıştı. Meslektaşları da kendi muayenehanelerinde bu tür vakalarda artış görmüşlerdi.

BERBER DÜKKANINA GİDEN ETKİLENDİ

Erlangen Üniversite Hastanesi'nden dermatolog Andreas Maronna, deri mantarına yakalananların çoğunlukla genç erkekler ya da çocuklar olduğunu söylüyor. Maronna ZDF'ye yaptığı açıklamada, bu kişilerin çoğunlukla berber dükkanına gittiklerini belirttiklerini söylüyor.

Maronna jiletlerin ya da tıraş başlıklarının uygun şekilde dezenfekte edilmemiş olabileceğinden şüpheleniyor ve “Bazen kafayı tıraş ederken küçük yaralanmalar meydana gelir. Bu da mantar partiküllerinin cilde nüfuz etmesi ve enfeksiyona yol açması için yeterli olabilir” diyor.

Mantar enfeksiyonu, genellikle boynun arka kısmında kızarık ve pullu bir cilt lekesi ile karakterizedir. Lekeler yuvarlaktır ve kenarlarda vurgulanmış şekildedir. Erlangen'li 15 yaşındaki bir çocukta da berbere gittikten bir hafta sonra mantar istilası bu şekilde ortaya çıktı.

Genç hastaya Trichophyton tonsurans da dahil olmak üzere üç farklı cilt mantarı türü teşhisi konuldu. Ve bu mantarlar son derece bulaşıcı...

EŞİNE DE MANTAR BULAŞTIRDI

Yaşadıklarını ZDF'ye anlatan bir başka hasta da bunu fark etti. Yatak çarşaflarını düzenli olarak değiştirmesine rağmen karısına mantar bulaştırmıştı. Kendisi de bir berberde saçkıran olarak da bilinen Trichophyton tonsurans adlı deri mantarına yakalanmıştı.

Doktor Andreas Maronna da, son altı ile dokuz ay içinde saçkıran enfeksiyonlarının arttığını söylüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT