Berat Albayrak'ın istifasını Bahçeli istemiş!

Berat Albayrak'ın istifasını Bahçeli istemiş!

Gazeteci Levent Gültekin Berat Albayrak'ın istifasını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin istediğini iddia etti.

Halk TV'de İki Yorum programında Türkiye gündemine ilişkin çarpıcı iddialar İslamcı camianın içinden gelen eski AK Parti'li Levent Gültekin tarafından dile getirildi. Bir dönem iktidara yakınlığı nedeniyle o çevrelerle sık sık görüşen ve Abdullah Gül ekibine yakınlığıyla bilinen Levent Gültekin, Cumhur İttifakı'nda ciddi bir çatışma yaşandığını ve Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifasını MHP lideri Devlet Bahçeli'nin istediğini öne sürdü.

ASKIDA EKMEK ASKIDA DAMAT DEMEK MİYDİ? 

Gültekin iddiasının dayanağını MHP'nin çok tartışılan "askıda ekmek" çıkışına dayandırarak "Muhtemelen bir Berat Albayrak yıpratma operasyonu, yani ekonomideki yıkıma dikkat çekmek için" dedi.

ERDOĞAN DİRENEMEDİ Mİ? 

MHP'nin ısrarla "Berat Albayrak artık zarar veriyor" noktasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı uyardığını ihtimal dahilinde sayan Gültekin, "Anlaşılan o ki Erdoğan artık direnemedi ve Berat Albayrak'ı görevden almak zorunda kaldı" ifadelerini kullandı.  

PEKİ BAHÇELİ NEDEN DAMADI YEDİ? 

Milliyetçi Hareket Partisi'nin tek rahatsızlığının ekonomi olmadığını savunan Gültekin birkaç kaynaktan doğrulattığını tekrar ettiği iddiasına göre Cumhur İttifakı'nda kavga büyük ve kavganın ayrıntıları birkaç gün içinde ortaya çıkacak. İktidarını sürdürmek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Bahçeli'nin damat talebini kabul etmekten başka şansı kalmamıştı. 

ERDOĞAN'DAN DAMADA: HADİ ORADAN! 

Gültekin, bu noktada Tayyip Erdoğan'ın Berat Albayrak'a "fedakarlık" yapması talebinde bulunduğunu ve damat bakanın da bu "fedakarlık" talebini kabul etmediğini iddia ederek, "Berat Albayrak, Erdoğan'ın yalnızlaşacağını ve MHP'ye iyice teslim olacağını düşünerek direnç gösterdi ama Erdoğan da 'Hadi oradan' dedi" sözleriyle istifa sürecini özetledi.

İŞTE LEVENT GÜLTEKİN'İN İDDİALARINI ANLATTIĞI ANLAR: 

İTTİFAKTA ÇATLAĞIN İŞARETLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan son bir hafta boyunca yaptığı açıklamalarda Cumhur İttifakı vurgusu yapmıyor, hatta cumhur ittifakını ağzına bile almıyor. Bunun yanın Devlet Bahçeli ile birlikte Kapalı Maraş'taki piknik programına ait fotoğraflarda Devlet Bahçeli'nin olmaması ve Anadolu Ajansı'nın da kapalı Maraş haberlerinde MHP liderini anmaması  dikkat çekiyor. Öte yandan iddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Maraş'a ayrı uçaklarda gitti.    

ŞİMDİ HEDEFTE KÜÇÜK ORTAK VAR 

Tüm bu gelişmeler ve son günlerde iktidar tarafından dile getirilen demokrasi ve hukukta reform söyleminin hedefi ise küçük ortak MHP... Cumhurbaşkanı Erdoğan, damadı Berat Albayrak'ı feda etti ama kulislerde MHP'nin yükselen talepleri nedeniyle ittifakı sürdüremeyeceği düşüncesi oluştuğu konuşuluyor. 

ERDOĞAN'IN RESTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bürokraside hakimiyetini kaybettiği ve "artık yeter" noktasına geldiği de iddialar arasında. Yargıda reform çıkışının arkasında da adliyelerdeki MHP kadrolarına operasyon hedefiyle ortaya çıktığı kulislerde fısıldanıyor. 

FİNALDE SÜRPRİZ OLUR MU? 

Tüm bu restleşmelere rağmen Erdoğan ve Devlet Bahçeli'nin her an el sıkışma ihtimalinin de kuvvetli olduğunu unutmamak gerekiyor. İttifak daha önce de çatırdamış ama siyasetin zorunlulukları iki lideri birbirine bağlamıştı. 

HABERE YORUM KAT