Beklenen oldu: Almanya’da kamu çalışanları uyarı grevlerine başlıyor

Beklenen oldu: Almanya’da kamu çalışanları uyarı grevlerine başlıyor

Almanya’da hükümet ile toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci turunda anlaşamayan kamu çalışanları, ücret artışı talebiyle 22 Eylül’de “uyarı grevleri” yapacak. Grevlerin en az bir ay gündemde kalacağı kesinleşti.

Federal Almanya’da korona günlerinin uyarı grevlerine sahne olacağı anlaşılmıştı, şimdi de bunun takvimi ortaya çıktı. Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası’ndan (“Verdi”) yapılan açıklamada, Potsdam kentinde hükümet ve sendika temsilcileri arasında yapılan ikinci tur toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamadığı belirtilerek, 22 Eylül’den başlayarak iş bırakma eylemleri gerçekleştirileceği bildirildi. 

Açıklamada, kamu işvereninin somut zam teklifinde bulunmadığına dikkat çekildi ve çalışanların uyarı grevi kapsamında çeşitli sektörlerde iş bırakacağı kaydedildi.

Verdi Başkanı Frank Werneke, konuya ilişkin değerlendirmesinde, toplu sözleşme görüşmelerinde tarafların kilit noktalarda uzlaşıdan hâlâ çok uzak olduğunu vurgularken, “Çalışanlara saygı veya takdir emaresi kalmadı. Bu nedenle uyarı grevleri kaçınılmazdır” ifadesini kullandı.

Verdi ve Memurlar Sendikası (DBB), 2,3 milyondan fazla federal hükümet ve belediye çalışanı için yüzde 4,8 ücret artışı talep ederken, uyarı grevleriyle toplu sözleşme görüşmelerinde eyalet hükümetleri üzerinde baskıyı artırmak istiyor. Almanya’da enflasyonun son iki ayda yüzde 0’ın bile altına düşmesi, kamu işvereninin katı tutumunu açıklayıcı bir veri olarak değerlendiriliyor. 

Ayrıca Almanya’da hükümet çevreleri, koronavirüsün (Covid-19) neden olduğu ekonomik krizin vergi gelirlerini baltaladığını ve belediyelerde kamu sektörü finansmanını sıkıntıya soktuğunu ifade ederken, sendikalar, özellikle sağlık alanında kamu sektörü çalışanlarının salgında çok önemli bir rol oynadığını ve bunun ücret görüşmelerine yansıtılması gerektiğini savunuyor.

Ücret artışlarına yönelik üçüncü tur müzakereler, 22 ve 23 Ekim’de yapılacak. Bu dönemde uyarı grevlerinin günlük yaşamı olumsuz etkilemesi bekleniyor. 

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Avrupa’nın en büyük ekonomisinde kamu sektöründe ücret artışının enflasyon hedefi üzerinde etkisi açısından yakın takibe alındığı gözleniyor. 

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT