“Bekle bizi Türkiye, gümbür gümbür geliyoruz!” sloganıyla yola çıktı, başına gelmeyen kalmadı

“Bekle bizi Türkiye, gümbür gümbür geliyoruz!” sloganıyla yola çıktı, başına gelmeyen kalmadı

Türk hükümetinin çağrısıyla memlekete giden ve burada koronavirüs bulaşan bir ailenin başına gelmeyen kalmadı. Fethi Çelik, “macerasını” anlattı.

Almanya'da yaşayan Çelik ailesi Bakan Çavuşoğlu'nun “Gelin!” çağrısına uyarak memlekete tatile gitti. Türkiye’de koronavirüsü bulaşan Fethi Çelik ve ailesinin tatili tam bir cehennem azanına döndü. Dönüşte de çocuklar okula, baba işine gidemedi. 

Yaşadıklarını Sıla Yolu Avrupa Türk Otomobil Kulübü Başkanı Sezai Koç’a anlatan Fethi Çelik “İnanıp memlekete gittik. Bizim günahımız ne? Nedir bu çektiklerimiz?” sözleriyle isyan etti. “Bekle bizi Türkiye, gümbür gümbür geliyoruz!” sloganıyla yola çıkan Fethi Çelik , yaşadıklarını Almanya’nın ilk ve tek Türk Alman Otomobil Derneği Başkanı Sezai Koç’a uzun bir mektup kaleme alarak aktardı. 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN SÖZLERİNE İNANDIK

silayolu.com” haber sitesinde yer alan habere göre Fethi Çelik büyük heveslerle ve güvenerek gittiği Türkiye tatilinin nasıl cehenneme döndüğünü özetle şöyle anlattı:

“Almanya’da yaşayan Türk uyruklu Alman vatandaşı olarak 18.06.2020 tarihinde okul tatili başlar başlamaz çocuklarımı alıp Türkiye'ye yola çıktım. Sırbistan’da Sıla Yolu ile yaptığım röportajda Almanya’nın seyahat uyarılarına kimsenin aldırış etmemesini söylemiş, engellere rağmen vatandaşlarımıza Türkiye’ye izine gitmeleri için çağrı yapmıştım.

‘Bekle bizi Türkiye gümbür gümbür geliyoruz’ sloganıyla yola çıkmıştım. Bu arada yola çıkmadan önce çok düşünmüştük ‘Bu sene Türkiye’ye izine gidelim mi gitmeyelim mi?’ diye. Son anda bir karar verdik. Türkiye'ye gelen turistler veya gurbetçilerin Türkiye’de hastalanırlarsa bütün masraflarını karşılayacaklarını, bütün sorumluluğu üstlendikleri yönündeki Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu‘nun yaptığı çağrıya dayanarak, yola çıktık ve güzelim Türkiye’ye gittik. Türkiye’de dört hafta kaldıktan sonra, tam Almanya’ya döneceğimiz hafta koronavirüsüne yakalandım.

KADERİME TERK EDİLDİM

Bu arada bunu da belirtmek istiyorum, Koronaya yakalandığımı hissettiğimde test yapmak için devlet hastanesine gittim. 17.07.2020 tarihinde test yaptırdım. 21.07.2020 tarihinde test sonucum pozitif olarak bana bildirildi. Test yaptığım gün devlet hastanesi test sonucunun gelmesinin 2 gün süreceğini bildirdi. Ben bunu duyar duymaz kendimi zaten iyi hissetmiyordum, kalktım özel bir hastaneye gidip korona testimi yaptırdım. Sonucu 1 saat içerisinde bana verdiler.

Test sonucum pozitifti ve ayrıca bana ilettikleri, virüsün ciğerlere kadar indiği idi. Dünyam başıma yıkılmıştı. Tam da Türkiye’den Almanya’ya geleceğim, çocuklarım okula gidecek ve o an neye uğradığıma şaşırdım, dünyam başıma yıkıldı. Ben özel hastanede yatmak ve tedavi görmek istediğimi dile getirdim. Özel hastane beni kabul etmedi.

Bu arada devlet hastanesinin test sonucu dört gün sonra elime geçti. Orayla da görüşüp hastanede tedavi görmek istediğimi belirttim. Başka özel hastaneleri de aradım. “Hiçbir şekilde kabul edemiyoruz” cevabı aldım. Devlet hastanesi “Yerler dolu, boş yatak yok”, özel hastaneler de “Koronavirüs vakalarını almıyoruz” diye bana cevap verdi.

Ben de mecburiyetten kendi evime çekildim, kendi kaderime terk edildim. Ben Çavuşoğlu‘nun yaptığı çağrıya dayanarak sılayolu.com’u aradım. Bu vaatler, bu sözler nerede? İki hafta boyunca karantinada kaldım çocukların testini yaptırdım, çocukların testi temiz çıktı. Ailemde hiçbir sıkıntı yoktu ve iki hafta kendi evimde karantinada kaldım, Allah’tan başka kimseden ben bir şey istemedim sadece Allah’ıma yöneldim dua ettim çok şükür kurtuldum.

İki hafta sonunda tekrar teste gittim ve test sonucum negatif çıktı. Test sonucum negatif çıkar çıkmaz çocuklarımı ailemi aldım geldim Kapıkuleye. Tekrar yeni bir test yaptırdım. Almanya’da sorun çıkmasın diye ve o test sonuçlarına da 150 avro ödedim 5 kişilik aile olarak. O testleri de getirdim. Türkiye’den getirdiğimiz testleri burada Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde Rostock şehrindeki Sağlık Dairesinde  e-mail olarak yolladım.

ÇOCUKLAR OKULA GİDEMEDİ BABA DA İŞE

Bana e-mail olarak gelen cevapta iki hafta karantinada kalacağım bildirildi. Açıklamada bu iki haftanın bir haftaya düşürmesi için beş gün arayla Alman sağlık kurumlarında iki defa negatif sonuçlu test yapıp bu karantina sürecinin bir haftaya düşürülebilmesinin mümkün olduğunu beyan ettiler. Ve ayrıca okuldan gelen telefonda bana denildi ki “Çocuklarınızı hiçbir şekilde okula gönderemezsiniz.” İki negatif test sonucu getirmem istendi. Ve bu testlerin Almanya’da sağlık kurumlarında yapılması şartı öne sürüldü.

Türkiye’den gelen testi tanımadıklarını da özellikle belirttiler. Evet şu anda üç çocuğum ve eşimle karantinadayım, ilk test sonucum negatif çıktı şu anda ikinci test yapmak için gün sayıyorum. Çocuklarım okula gidebilsin diye uğraşıyoruz.

Okullar başlayalı üç hafta oldu. Ben iki aydır işimden oldum, sırf bu Türkiye sevgisi, Türkiye aşkı yüzünden. İki aydır çektiğimi bir ben bilirim, bir de Allah bilir. Yine de Türkiyemi çok seviyorum Türkiyeme canım feda ama yetkililere buradan sesleniyorum, nedir bu gurbetçilerin çektiği ? Nedir bu Avrupa’da yaşayan Türklerin hali ? Nedir günahımız?” 

+49 - ROSTOCK

Kaynak: Silayolu.com

HABERE YORUM KAT
33 Yorum