Bavulunu topladığı gibi Almanya’dan Antalya’ya gitti

Bavulunu topladığı gibi Almanya’dan Antalya’ya gitti

Almanya’dan, orman yangınlarıyla mücadele edilen Antalya’ya gönüllü olarak giden gurbetçi itfaiyeci Doğan Atalay (38), alevlerin yükseldiği Manavgat, Gündoğmuş ve Alanya’da sahada canla başla çalışıyor.

BADEN Württemberg eyaletindeki Waldshutta yaşayan itfaiyeci Doğan Atalay, Manavgat yangınını öğrenir öğrenmez Antalya’ya gitti. 12 yaşında ‘çocuklar itfaiyesi’nde başlayıp, 18 yaşında itfaiyede aktif çalışmaya geçen Atalay, şunları söyledi: “Manavgat yangının ikinci gününde bavulumu kapatıp sabahın 4’ünde gönüllü olarak geldim. Sıcak alandayız. Gündoğmuş’ta tahliye haberini bekliyoruz. Büyük bir ihtimal köyü boşaltacağız. Tehlikeli bölgedeyiz ama Allah’ın izniyle yangını söndürmeye devam ediyoruz. Tüm Türkiye’nin itfaiye birimleri burada. Onlar da insan, 3 saatlik uykuyla duruyoruz. Bizim amacımız yardım etmek. Bazen sözün bittiği yerdeyiz.”

‘HAYVANLARIM YANACAKSA BEN DE YANAYIM’
“En az 2 hafta daha kalacağım. Gerekirse 1 aya da uzatabilirim. Yangın bölgesinde aktif olarak çalışan sivil toplum kuruluşuna gönüllü katıldım. Sanki beni bekliyorlardı. Hiç yabancılık çekmedim. Amacımız aynı, insanlara yardım etmek. Tahliye kararı alındığında zorluk çektiğimiz zamanlar oldu. İnsanlar evlerinden çıkmak istemiyor. Çevik kuvvet polisi hepsi arkamızda yardımcı oluyor. İtfaiyeciler olarak biraz zorluk çekiyoruz. İnsanlar bize ‘Zaten hepsi yanacak, hayvanlarım var, yanacaksa ben de yanayım’ diyor. Çok zor şeyler.”

‘BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM’
“20 yıllık itfaiyeciyim. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. Allah yardımcımız olsun. Hislerimden bahsetmeyeyim, çok duyguluyum. Cidden zor. Allah razı olsun, Türkiye’nin her yerinden itfaiyeciler geliyor, kolay değil. Gururluyum. Memleketim için bir şey yapabiliyorsam ne mutlu bana.”
Sabahları yine gönüllü olarak kumanyalar hazırlayan Doğan Atalay, geceleri ise aktif olarak sahada herkes gibi canla başla çalışıyor. Dün gece Gündoğmuş yangınında Katar’dan gelen ekiple yangın söndürme çalışmalarına katılan Atalay, Katarlı itfaiyecilere hem tercümanlık yapıyor hem de yangını söndürmek için mücadele veriyor.

HABERE YORUM KAT