Basit dokunuşlarla "ısınma giderlerinizi" düşürebilirsiniz

Basit dokunuşlarla "ısınma giderlerinizi" düşürebilirsiniz

Almanya'da kış geldi, ısıtma sezonu başladı! Ufak dokunuşlar bile ısıtma maliyetlerinde yüzde 20'ye kadar tasarruf sağlayabiliyor...

Almanya'da kış geldi, ısıtma sezonu başladı. Cüzdanında tasarruf düşünen tüketiciler, ısıtma enerjilerini verimli kullanmaları gerekiyor.

Uzmanların ve tüketici savunucularının belirttiği gibi, ufak dokunuşlar bile ısıtma maliyetlerinde yüzde 20'ye kadar tasarruf sağlayabilir.

DÜZENLİ KONTROL ŞART

Kalorifer petekleri kullanıma başlanmadan önce temizlenmeli, havalandırılmalı ve ısı kaybı olmaması için ısıtma boruları iyi bir şekilde yalıtılmalıdır. Petekler, mobilyalarla kapatılır veya engellenirse, ısıyı en iyi şekilde dağıtamazlar. Bu nedenle perdeler peteklerin üzerini kaplamamalıdır.

Isıtma sisteminin düzenli olarak kontrol edilmesi de sürekli olarak yüksek düzeyde verimlilik sağlar.

PANJURLARI KAPATMAYI UNUTMAYIN

Özellikle yemek pişirdikten veya duş aldıktan sonra düzenli havalandırma önemlidir. Oksijen eve girmeli ve nemli hava dışarı çıkmalıdır, aksi takdirde duvarlarda küflenme riski oluşur. Tüm pencereleri kısa süreliğine açmak en mantıklı olanıdır; bu kısa ve güçlü cereyan, pencereyi gün boyu eğik bırakmaktan daha iyi tasarruf sağlar. Şok havalandırma sırasında ısıtmayı kapatmayı unutmamalısınız.

Isıtılan alanlarda ısı kaybı olmaması için kullanılmayan ve serin odaların kapıları her zaman kapalı olmalıdır. Pencere ve kapılardaki boşluklar ve çatlaklar iyi kapatılmalıdır. Pencereleri veya panjurları gece boyunca kapatmakta da fayda vardır, çünkü bu dışarıya yayılan ısı miktarını azaltır.

ODA SICAKLIĞINI DÜŞÜRÜN

Birçok oda gereğinden daha sıcaktır. Sıcaklığı bir derece düşürmek ısıtma enerjisinde yüzde 6 tasarruf sağlar. Federal Çevre Ajansı (UBA) ve enerji ajansı Dena'ya göre, oturma odası ve çalışma odası için 20 derece yeterli iken, mutfak ve yatak odasında en fazla 18 derece gereklidir. Isıtma cihazındaki üçüncü seviye bunun için yeterlidir. Daha sıcak seviyelerin bir odayı daha hızlı ısıttığı yanlış bir kanıdır.

Sıcaklık, geceleri ve siz evde yokken beş dereceye kadar düşürülebilir. Akıllı teknoloji burada yardımcı olur. Programlanabilir cihazların kullanımı yaklaşık yüzde on enerji tasarrufu sağlayabilir.

ISITMAYI AÇIK BIRAKIN

Uzmanlar, soğuk mevsimlerde seyahat ederken bile ısıtmanın tamamen kapatılmamasını tavsiye ediyor. Isıtıcılar da en azından donmaya karşı koruma ayarına getirilmelidir.

Kısa süreli devamsızlıklarda; yeniden ısıtmak, düşük seviyede ısıtmaya devam etmekten daha maliyetlidir. Ayrıca odalar zaten çok fazla soğumamalıdır. Zira, nem 16 derecenin altındaki sıcaklıklarda yoğunlaşabilir ve bu da küf oluşumuna neden olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT