Başbakan Merkel dini cemaat temsilcilerinden korona önlemleri için destek istedi

Başbakan Merkel dini cemaat temsilcilerinden korona önlemleri için destek istedi

Şansölye Angela Merkel ve Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın öncülüğünde dini cemaatler ve sivil toplum örgütleri yöneticileriyle dijital ortamda koronavirüsle mücadele yöntemleri görüşüldü.

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, son günlerde artış gösteren koronavirüs vaka sayılarından duyduğu endişeyi dile getirerek ikinci bir dalganın sağlık ve ekonomi sistemini olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

merkel-dini-cemaatlerle-biraraya-geldi-2.jpg

MERKEL “DESTEK BEKLİYORUZ“

Şansölye Angela Merkel ve Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın önclüğünde dini cemaatler ve sivil toplum örgütleri yöneticileriyle dijital ortamda gerçekleşen toplantıda, Merkel, “Koronavirüs vaka sayıları endişe verici düzeyde yükselmektedir. Bu artışı önlemeliyiz” dedi.

Dijital ortamda dini cemaatler ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinden destek bekleyen Merkel, daha önce kamuoyu ile paylaştığı eyaletlerde ve federal çapta alınan önlemlerden bahsetti. Dini cemaatlere bugüne kadar yardım ve desteklerinden ötürü teşekkür eden Merkel, bundan sonra da bu hassasiyetlerin takip edilmesini arzu ettiğini dile getirdi.

KUCAKLAYICI VE BİRLEŞTİRİCİ DİL

Dijital ortamda gerçekleşen toplantıya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nden (DİTİB) Genel Sekreter Abdurrahman Atasoy katıldı. Bu imkânın sunulmasından dolayı Şansölye Angela Merkel’e teşekkürlerini ileten Atasoy, ayrıca toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir dil kullandıklarından ötürü Şansölye Merkel’e, Federal Sağlık Bakanı Spahn’a ve Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz’a teşekkür etti. 

merkel-dini-cemaatlerle-biraraya-geldi-3.jpg

Kucaklayıcı ve birleştirici dilin sürdürülmesinden her zaman fayda sağlanabileceğini ifade eden Atasoy, İslam dininde “Def-i mefasid, celb-i menafi” düsturu çerçevesinde virüsü yenmek için ve toplumun sağlığını korumak için ellerinden geleni yaptıklarını ve bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini söyledi. 

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT