Bakan Maas’ın başı danışmanıyla dertte: Nurhan Soykan’a “antisemitizm” suçlamaları

Bakan Maas’ın başı danışmanıyla dertte: Nurhan Soykan’a “antisemitizm” suçlamaları

Federal Dışişleri Bakanlığı, Almanya Müslüman Merkez Merkez Konseyi (ZMD) temsilcilerinden Nurhan Soykan’ı danışman olarak atamıştı. Antisemitizme karşı kararlı duruşu ile tanınan Bakan Maas, Soykan’a yönelik iddialar nedeniyle zorda.

Federal Almanya’nın üst düzey siyasetçilerinden ve politikaya Willy Brant’dan dolayı değil “Auschwitz yüzünden” atıldığını vurgulayan Dışişleri Bakanı Heiko Maas, antisemitizm ve İslamcılıkla arasına yeterince mesafe koymadığı iddia edilen danışmanı Nurhan Soykan’a yönelik suçlamaları göğüslemek zorunda kaldı. 

Berlin’de yayımlanan Der Tagesspiegel gazetesinin bir haberine göre, daha birkaç gün önce  Bakanlığın kültür bölümü Başkanı Andreas Görgen, Twitter’da yaptığı bir paylaşımla ZMD Başkan Yardımcısı Nurhan Soykan’ın “Dış Politika ve Din" danışmanı olarak atandığı için tebrik etmişti. Danışman Soykan’ın o bölümde  bir haham ve Protestan bir papazla çalışması gerekiyor. Bununla birlikte, uyum ve din uzmanı Ahmad Mansour ve Yeşil siyasetçi Volker Beck başta olmak üzere bazı milletvekilleri, Nurhan Soykan’dan danışmanlık görevinin geri alınmasını talep ettiler. 

Almanya Müslüman Merkez Konseyi ZMD Genel Başkan Yardımcısı Soykan, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda ve kamuoyu açıklamalarında Yahudi karşıtı ve İslamcılara karşı gereken mesafeyi korumamakla suçluyor. Nurhan Soykan, bundan altı yıl önce ZMD Genel Sekreteri olduğu dönemde Deutschlandfunk’a yaptığı açıklamada Yahudilere saldırı ve hakaretleri kınasa da nefret saçan sloganlar atılan  Al-Quds gösterilerini “Gençlere bazen böyle gösterilerde  öfkelerini göstermek ve soluklanmaları için fırsat tanımalıyız” sözleriyle savunmuştu. 

Sadece muhalefet partili politikacılar değil aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partililer de Dışişleri Bakanlığı’nın kararına tepki gösterdi. CDU’lu din politikaları uzmanı Christoph de Vries Dışişleri Bakanlığı’nın kararını sert dille eleştirerek “İslamcılık ve milliyetçilik konusunu ihmal ettiler” dedi. Hür Demokrat Parti’li (FDP) milletvekili Oliver Luksic de Soykan’ı Yahudilere karşı üretilen komplo teorilerine destek vermekle suçladı. 

ZMD sadece İslam Konferanslarında değil aynı zamanda uzun yıllardan bu yana  Alman hükümetinin değerli bir ortağı olarak karşımıza çıkıyor. ZMD’nin en büyük üye derneklerinden biri ise iç istihbaratın yakın takibinde bulunan Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB). Almanya Müslüman Merkez Merkez Konseyi ZMD’nin en üst düzey üye derneği, “ırkçı ve faşist ideolojileri temsil eden Müslüman Kardeşler ve Bozkurtlara yakın durmakla” suçlanıyor.

+49 - BERLİN

FOTO: dpa

HABERE YORUM KAT