• BIST 102.590
 • Altın 276,079
 • Dolar 5,7165
 • Euro 6,2917
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 14 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 6 °C

Bakan Avcı: Çocukların oyunlarını ellerinden alıyoruz

Bakan Avcı: Çocukların oyunlarını ellerinden alıyoruz
Kemal ATLAN- Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR, (DHA) - MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı Eskişehir'de yaptığı konuşmada, "Biz, çocukları kendi çizgimize...

Kemal ATLAN- Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR, (DHA) - MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı Eskişehir'de yaptığı konuşmada, "Biz, çocukları kendi çizgimize çekmeye, onları kendi hedeflerimiz doğrultusunda yönlendirmeye pek meraklıyız. Oyunlarını ellerinden alıyoruz, oyun için onlara yeterli alan ve zaman bırakmıyoruz" dedi. 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) ayrı ayrı düzenlenen 'G20 Perspektifinde Dünya Ve Türkiye'nin Geleceği' konulu toplantı ile 'Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı'na katıldı. 
TÜRKİYE'NİN G20 DÖNEM BAŞKANLIĞI ÖNEMLİ
İlk olarak ESOGÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fazıl Tekin Salonu'ndaki  'G20 Perspektifinde Dünya ve Türkiye'nin Geleceği' konulu toplantıya katılan Bakan Avcı konuşmasında küresel ekonomik işbirliğinin temel platformu olarak kabul gören G20 zirvesinin ülkeler arası işbirliğinin gerçekleştirilmesinde önemli bir misyon üstlendiğini söyledi. Avcı şöyle devam etti:
"Türkiye'nin çarpıcı bir başarı hikayesiyle birlikte G20 dönem başkanlığını üstlenmesi az gelişmiş ülkeler ve yoksullar aleyhine bozulan dengenin yeniden tesis edilmesi için büyük önem taşıyor. Türkiye az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin haklarını ve taleplerini G20 zemininde dile getirilebilecek ve böylece yoksullaşmanın getirdiği baskıların izale edilmesine ve bozulan adalet duygusunun yeniden tesisine katkı sağlayacaktır. Bizim insanı yardım kuruluşlarımızın dünya çapında tesis ettiği küresel vicdan hareketini G20'nin gündemine taşıyabilir, mültecilerin sorunlarının etkili olarak tartışılmasını sağlayabiliriz."
ÇOCUKLARI KENDİ ÇİZGİMİZE ÇEKMEYE MERAKLIYIZ
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı daha sonra aynı kampus içerisindeki Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 1'inci Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı'nın açılış törenine katıldı. Kurultayın açış konuşmasını yapan Avcı, büyüklerin çocuklar hakkında genellikle yanıldıklarını belirtti. Büyüklerin çocukları kendi çizgilerine çekmeye meraklı olduklarını, onları hedefleri doğrultusunda yönlendirdiklerini, çocuklara yeteri kadar oyun alanı ve zamanı bırakılmadığını söyleyen bakan Avcı şöyle konuştu:
"Biz büyüklerin çocuklar ve özellikle kendi çocuklarımız hakkında genellikle yanıldığımızı söyleyebilirim. Biz, çocukları kendi çizgimize çekmeye, onları kendi hedeflerimiz doğrultusunda yönlendirmeye pek meraklıyız. Onların son derece zengin ve masum dünyalarını kısıtladığımızın farkına varamıyoruz. Oyunlarını ellerinden alıyoruz, oyun için onlara yeterli alan ve zaman bırakmıyoruz. Oyuncakların ise hızla değişmesine, azalmasına ve nitelik değiştirmesine şahit oluyoruz. 30-40 yıl önce söğüt dalı ve teneke bir kutu çocuklara sonsuz mutluluk veren birer oyuncak iken, bugün pahalı teknolojik araçlara mahkum ettiğimiz çocuklarımız oyun ve oyuncak evreninin zengin ve renkli dünyasından mahrum kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak son yıllarda geleneksel çocuk oyunlarına okullarımızda daha fazla yer açmak için bir dizi çalışma yaptık. Bu alanda bir farkındalık oluştuğunu, geleneksel oyun kültürüne yeniden bir dönüş sağladığımızı ifade edebilirim." 
PLAKET YERİNE KALEM VERİLSİN
Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, AK Parti Milletvekili Salih Koca ve ESOGÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Gönen birlikte aşık atma oyunu oynadı. Bakan Avcı 3 kez aşık attı ancak başarılı olamadı. Avcı, Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı'nın akademik danışmanı Prof.Dr.Timur Kocağlu'na plaket verdi. Avcı, plaketi verirken, "Artık plaket alıp, verme mevsimi başladı. Bu işinde bir kuralı var. Ben sağ ayağımı öne atacağım, sen de sol ayağını öne atacaksın ve gazetecilere bakacaksın. Biz aslında plaket verilmesine karşıyız. Plaket yerine kalem verilsin" dedi.

FOTOĞRAFLI
[gallery ids="194044,194045,194046,194047,194048,194049,194050,194051,194052"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05