Baerbock: ''İnsani ara'' mümkün olduğunca uzatılmalı

Baerbock: ''İnsani ara'' mümkün olduğunca uzatılmalı

Almanya, Gazze'deki "insani ara"nın mümkün olduğunca uzun sürmesini istiyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen "insani ara"nın mümkün olduğunca uzun sürmesi gerektiğini belirtti.

İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Akdeniz için Birlik (AiB) 8. Bölgesel Forumu'na katılan Baerbock, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, Hamas'ın elindeki tüm eserlerin serbest bırakılması ve Gazze'deki felaket durumunun dindirilmesi gerektiğini belirtti.

"İnsani araya 3 günden bu yana uyulmasının" önemli olduğunu vurgulayan Baerbock, "Bunun esirlerin serbest bırakılması ve Gazze'deki insanlara yardım ulaşması için mümkün olduğunca uzun sürmesi lazım. Merkezi soru şudur: Bu insani aradan ve esirlerin serbest bırakılmasından siyasi sürece köprü nasıl kurulabilir?" ifadelerini kullandı.

Baerbock, Filistinliler güvenlik içinde yaşadığında İsraillilerin de güvenlik içinde yaşayabileceğini kaydetti.

ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

Uzlaşıya göre, Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlandı.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT