Baerbock, Hamas'tan Biden'ın ateşkes önerisini kabul etmesini istedi

Baerbock, Hamas'tan Biden'ın ateşkes önerisini kabul etmesini istedi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ABD Başkanı Joe Biden'ın ateşkes önerisini destekleyerek Hamas'tan kabul etmesini istedi. Baerbock, iki devletli çözümün kalıcı barış için en iyi yol olduğunu vurguladı .

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ortadoğu ziyareti kapsamında katıldığı İsrail'in Herzliya kentindeki Reizman Üniversitesi'nde düzenlenen güvenlik konferansında, ABD Başkanı Joe Biden'ın Mayıs sonunda açıkladığı aşamalı ateşkes önerisinin kalıcı barış için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Baerbock, Hamas'tan bu planı acilen kabul etmesini talep etti ve radikal İslamcı Filistinli örgütün bu savaşı başlattığını ve sona erdirmek zorunda olduğunu ifade etti.

İki Devletli Çözüm ve Filistin'de Reform

Baerbock, kalıcı barış için en iyi yolun iki devletli çözüm olduğunu belirtti ve Filistin Özerk Yönetimi'nde reforma gidilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Almanya Dışişleri Bakanı, bitmeyen bir savaşın İsrail'in güvenliğini artırmadığını ve Gazze'deki acıyı daha da derinleştirdiğini dile getirdi.

Baerbock'un Ortadoğu Ziyareti ve 7 Ekim Saldırıları

Baerbock, Ortadoğu ziyareti kapsamında bugün Dışişleri Bakanı Israel Katz ile Kudüs'te bir araya gelecek ve Ramallah'ta Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa ile görüşmesi bekleniyor. Ayrıca, Lübnan'a giderek oradaki gerilim hakkında görüşmeler yapacak. 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e düzenlediği saldırıda bin 194 İsrailliyi öldürdüğü ve 251 kişiyi rehin alarak Gazze Şeridi'ne götürdüğü bilgisi paylaşıldı. Rehinelerden 116'sının hala Filistin bölgelerinde olduğu tahmin ediliyor ve İsrail ordusu, rehinelerden 41'inin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Hamas'a göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Savaşı'nda 37 bin 600 Filistinli öldü, ancak bu sayı bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

HABERE YORUM KAT