• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm 4 °C

Azerbaycan'da B20 Bölgesel Danışma Toplantısı düzenlendi

Azerbaycan'da B20 Bölgesel Danışma Toplantısı düzenlendi
ALİ KAN/BAKÜ (DHA)- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı çerçevesinde Bakü'de düzenlenen B20 Bölgesel Danışma Toplantısı'na...

ALİ KAN/BAKÜ (DHA)- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı çerçevesinde Bakü'de düzenlenen B20 Bölgesel Danışma Toplantısı'na katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) başkanlık yaptığı toplantıya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, Azerbaycan Parlamentosu Siyasi ve Ekonomi Komisyonu Başkanı Ziyat Samedzade, SOCAR başkanı Rövneg Abdullayev katıldı. TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu , Bakü'de küresel ekonomiyi konuşmak için geldiklerini söyledi. Bu sene Türkiye'nin G20'ye başkanlık yaptığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, küresel ekonomiye Türkiye'nin yön verdiğini savundu. Azerbaycan'ın bu sene Türkiye'nin misafiri olarak G20'de yer aldığını dile getiren TOBB başkanı, "Bu müthiş bir fırsat. İki kardeş ülke G20'de daha fazla aktif olmalıyız." dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan da yaptığı konuşmasında, farklı coğrafyalardan iş dünyasının görüşünü alarak G20'nin gündemine dahil etmeyi hedeflediklerini bildirdi. Söz konusu toplantıya Azerbaycan ve diğer komşu ülkelerden katılan temsilcilerin görüşlerine önem verileceğini vurgulayan Babacan, "Bu toplantının sonuçlarını, buradan gelecek önerileri, fikirleri ve talepleri G20'nin masasına İnşallah taşıyacağız." dedi. Türkiye'nin bu sene G20 dönem başkanlığı çerçevesinde düzenlenen B20 Bölgesel Danışma Toplantısı TOBB'un başkanlığında, Azerbaycan Girişimciler Teşkilatları Milli Konfederasyonu (ASK), Ekonomik İşbirliği Örgütü ECO), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi ile birlikte düzenleniyor. Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı ve Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin desteğiyle yapılan toplantıya, ekonominin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren 140'tan fazla şirketin temsilcileri, Bağımsız Devletler Topluluğu Finans ve Bankacılık Konseyi ve BM Kalkınma Programı'nın Bölgesel Merkezi'nin temsilcileri, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün Rusya Milli Komitesi temsilcileri ve Bulgaristan, Yunanistan, Romanya'nın Ticaret ve Sanayi Odaları'nın başkanları ve bir çok ilgili kurum ve kuruluşlar katıldı. BABACAN, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV'LE GÖRÜŞTÜ Babacan, resmi temaslar kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'le görüştü. Görüşme yaklaşık olarak on dakika sürdü. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. BABACAN AZERBAYCAN MECLİS BAŞKANI OKTAY ESEDOV'LA GÖRÜŞTÜ Babacan, Azerbaycan Milli Meclisi'nde Meclis Başkanı Oktay Esedov ile de görüştü. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin çok özel olduğunu vurgulayan Babacan, iki ülkenin kökünün, kültürünün ve kaderinin bir olduğunu belirtti. Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin sadece iki ülke için değil, bölgenin barış ve istikrarı için de önem taşıdığına işaret eden Babacan, "Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'la olan ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz. Özellikle ekonomik alandaki ilişkileri daha üstlere taşımalıyız" diye konuştu.

[gallery ids="190997,190998,190999"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05