Avrupa'nın "en güçlü isimleri" listesinde iki lider: Scholz’un “kaderini” Erdoğan bozabilecek mi

Avrupa'nın "en güçlü isimleri" listesinde iki lider: Scholz’un “kaderini” Erdoğan bozabilecek mi

Avrupa'nın en güçlü kişilerinin bu yılki listesinde Erdoğan da yer aldı. Geçen sene ise Scholz, "etkili kriz yönetimi becerileri" ile en güçlü ismi olarak seçilmişti.

ABD merkezli yayın kuruluşu Politico, Avrupa'dan 28 ismi, 3 ayrı kategoride "2024 Avrupa'nın en güçlü kişileri" listesine aldı. "İcracı (The Doers)" kategorisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, "arabulucu" olarak nitelendirildi ve 5. sırada yer aldı.

Politico'nun internet sitesindeki profilde, uzun süredir kendisini "güçlü bir jeopolitik lider" olarak konumlandırmaya çalışan Erdoğan'ın, "son dönemde en çok, iki en büyük jeopolitik kriz olan; Rusya-Ukrayna Savaşı ve İsrail-Hamas çatışmasından fayda sağladığı" ifadesi kullanıldı.

GEÇEN SENENİN EN GÜÇLÜSÜ SCHOLZ OLMUŞTU

Geçen yıl, yani 2022'de ise, "The Doers" kategorisinde Avrupa'nın en güçlü insanı olarak Almanya'nın Başbakanı Olaf Scholz seçilmişti.

Şansölye Scholz'u bu kategoride en güçlü insan seçilmesinin nedeni dört yıl yaptığı Maliye Bakanlığı'nın ardından Avrupa'nın en büyük ekonomisinin başına getirilmesi ve "Eski Başbakan Angele Merkel gibi yüzleşmekten kaçmak yerine sorunların üstüne gitmesi" olarak açıklanmıştı.

Merkel görevden ayrılırken Scholz masasında Rusya gerginliği ve Avrupa ekonomisinin duraksaması gibi sorunlar bırakmıştı. Ayrıca ülke içinde iklim değişikliği protestoları gibi "problemler" bulunuyordu.

Yani bu kategoride en güçlü insan seçilmenin asıl kriteri "kriz yönetimi" konusunda liderin başarısı olarak görülüyor.

SADECE 1 YIL İÇİNDE...

Avrupa’nın “kriz yönetiminde en başarılı ismi” olan ve sorunların üzerine gitmesiyle tanınan Scholz, hafta başında, Alman halkından önümüzdeki dönemlerde karşılaşılacak ekonomik sıkıntılara karşı hazırlıklı olmalarını istemişti. Almanya'nın kasasında şu anda gelecek yılın bütçesinde 17 milyar dolarlık bir boşluk da bulunuyor. Almanya'daki koalisyon hükümetinin ve Scholz'un bu "boşluğu" nasıl kapatacağı ise tartışma konusu oluyor.

Scholz'a çok sayıda eleştiri de yapılırken, gelecek seçimlerde partisinin hükümette bulunma şansının çok aza indiği savunuluyor. Yapılan anketlerde, Scholz'e Alman halkının "güveninin" de her geçen gün azalması dikkat çekiyor.

Kısacası...

"Avrupa'nın en güçlü insanı" seçildikten yalnızca 1 sene sonra ülkesinde neredeyse "istenmeyen adam" ilan edilecek noktaya gelen bir isimden bahsediyoruz...

Şimdi aynı listede bu yıl Erdoğan'ın da adı geçti...

Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılar da halkın bir bölümü tarafından sıklıkla dile getirilip eleştiriliyor.

Merak edilen ise şu:

Scholz'un kaderi, 1 yıl sonra Erdoğan'ın da mı kaderi olacak? Yoksa Erdoğan, bu durumu tersine çevirmeyi başarabilecek mi? Hep beraber izleyip göreceğiz...

ARTI49

HABERE YORUM KAT