Avrupa'da "göç yolu" adsız mezarlarla doldu

Avrupa'da "göç yolu" adsız mezarlarla doldu

Avrupa'ya göçte dram: Son 10 yılda yaşamını kaybeden ve kimlikleri tespit edilemeyen toplam göçmen sayısının 2 bin 162 olduğu aktarılırken, ancak bu sayının resmi veriler olduğu, söz konusu sayının on binleri bulduğu ifade edildi.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, Avrupa'da aralarında kadınların ve çocukların da yer aldığı en az 1015 göçmenin kimliklerinin tespit edilemeden gömüldüğünü yazdı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden (ICRC) adli tıp bilimcilerinin katıldığı araştırmada, Guardian'ın yanı sıra köklü Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung ve Border Grave Investigation adlı projede çalışan gazeteciler de yer aldı.

Habere göre son 10 yılda en az 1015 göçmen, İspanya, İtalya, Yunanistan, Polonya, Litvanya, Fransa, Polonya, Malta ve Hırvatistan'daki 65 mezarlıkta kimlikleri tespit edilemeden gömüldü.

SOPALARLA İŞARETLENİYOR

Guardian'ın haberinde Yunanistan'da Meriç nehri kıyısındaki Sofulu'da yer alan Sidiro köyünde isimsiz mezarlıkların beyaz kayalarla işaretlendiği aktarıldı. İtalya'nın Lampedusa Adası'ndakilerde tahta haçlar, Fransa'dakilerde "Sayın X" yazılı taşlar, Polonya ve Hırvatistan'dakilerdeyse "adı bilinmiyor" anlamındaki "NN" harflerini taşıyan levhalar var.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Türkiye üzerinden Yunan adası Midilli'ye geçerken hayatını kaybeden göçmenlerin adsız mezarları ise sopalarla işaretleniyor.

İspanya'ya ait Kanarya Adaları'ndaki Las Palmas ilinde yer alan Büyük Kanarya adasındaki bir mezardaysa sadece "4 numaralı göçmen teknesi: 25/09/2022" ifadeleri yer alıyor.

RESMİ KAYITLARDA 10 YILDA 2 BİN 162 KİŞİ...

Avrupa Parlamentosu, göç rotaları üzerinde ölen mültecilerin kimliklerinin tespit edilerek ortak bir veritabanında toplanmasını öngören tasarıyı 2021'de kabul etmişti. Ancak haberde, Avrupa Birliği ülkelerinin konuyla ilgili henüz somut bir adım atmadığına dikkat çekildi.

Araştırmada, son 10 yılda yaşamını kaybeden ve kimlikleri tespit edilemeyen toplam göçmen sayısının 2 bin 162 olduğu bilgisi de paylaşıldı. Söz konusu rakamın ilk kez belirlendiğine dikkat çekilirken, "Bu buzdağının sadece görünen kısmı. Söz konusu dönemde Avrupa'ya göç rotalarında en az 29 bin kişi öldü. Bunların büyük kısmıysa halen kayıp" dendi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç, AB ülkelerinin uluslararası insan haklarını ihlal ettiğini savunarak, "Kullanılacak araçlar hazır. Kurumlarımız ve adli tıp uzmanlarımız var. Fakat bunların hükümetler tarafından devreye sokulması lazım" dedi.

SAĞIN YÜKSELİŞİ EKSİ ETKİ YAPTI!

Mijatoviç, Avrupa'da radikal sağın yükselişinin "kayıp göçmen trajedisine yönelik gerekli adımların atılmasını sekteye uğrattığı" değerlendirmesini de yaptı.

ICRC, Avrupa'ya göç rotalarında yakınlarını kaybeden ailelerden kimlik tespiti için 2013'ten bu yana toplamda 16 bin 500 talep aldıklarını bildirdi. Kurum en fazla talebin Afganistan, Irak, Somali, Gine, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Eritre ve Suriye yurttaşlarından geldiğini aktardı. ICRC, kendi çalışmalarıyla şimdiye dek sadece 285 kayıp göçmenin kimliğinin tespit edebildiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT