Avrupa Konseyi'nden Almanya'ya yoksulluk ve eşitsizlik uyarısı

Avrupa Konseyi'nden Almanya'ya yoksulluk ve eşitsizlik uyarısı

Almanya, Avrupa Konseyi tarafından ülkedeki yoksulluk ve eşitsizliğe karşı yetersiz kararlılık gösterdiği gerekçesiyle eleştirildi.

Avrupa Konseyi Almanya'nın yoksulluk ve sosyal eşitsizlikle mücadele çabalarında eksiklikler görüyor. İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic beş günlük Almanya ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Almanya'da sosyal haklara erişimde süregelen sorunlar, endişe verici boyutlarda yoksulluk, sosyal eşitsizlik ve evsizliğe yol açıyor" dedi. Mijatovic, yeterli yaşam standardı hakkının daha iyi korunması için hızlı tedbirler alınması çağrısında bulundu.

ZORUNLU KOORDİNE MERKEZİ

Özellikle çocuklar, engelliler ve yaşlılar lehine tedbirlere ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Temsilci, Federal Hükümet'in “çocuk haklarını anayasaya koyarak ve BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin her düzeyde uygulanmasını koordine edecek merkezi atama” yükümlülüğünü yerine getirmesini talep etti.

Konsey, Federal Hükümetin mevcut bütçe tartışmalarının sosyal destek önlemleri üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağından emin olduğunu belirtti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT