Avrupa Birliği, Türk havayolları şirketine hava sahasını kapattı

Avrupa Birliği, Türk havayolları şirketine hava sahasını kapattı

Avrupa Birliği (AB) "Southwind Airline" adıyla kurulan Türk havayolu şirketine uçuş ve kalkışı yasakladı. Şirketin gerçekte Rus şirketi olduğu ancak Türk havayolları görünümünün paravan olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

Avrupa Birliği (AB) Rusya, Ukrayna savaşına bağlantılı yaptırımlar çerçevesinde, Türk havayolu şirketi olan Southwind Airline’a yönelik kalkış ve iniş yasağı getirdi. Şirketin Türk havayolları kisvesi altında kurulan, Rus havayolu şirketi olduğu iddia ediliyor.

Finlandiya’nın başlattığı soruşturma sonucunda, şirketin önemli mülkiyet ve kontrolünün Rus aktörlerle bağlantılı olduğu tespit edildi. Bu gelişme üzerine Finlandiya hava sahasını şirkete kapattı ve AB de bu kararı takip ederek şirketin uçuşlarını AB hava sahasında yasakladı.

ALMANYA'YA UÇUŞLARDA KESİLDİ

Southwind Airline, Almanya’daki birçok şehre tatil uçuşları düzenliyordu; ancak şimdi bu uçuşlar da durdurulmuş durumda. İsviçre’ye uçuşlar henüz yasaklanmamış olsa da, İsviçre’nin Avrupa hava sahası ile çevrili olması nedeniyle Zürih’e olan uçuş rotalarının da iptal edildiği bildiriliyor.

Federal Dijital ve Ulaştırma Bakanlığı, eğer havayolu şirketinin Alman havaalanlarında hala uçakları varsa, yasak nedeniyle artık bu uçakların kalkış yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT