Atatürk anıtına saldırdı ve tutuklandı

Atatürk anıtına saldırdı ve tutuklandı

İzmir’in Kemalpaşa İlçesinde Atatürk Anıtı’na saldırı yapıldı. Atatürk rölyefine boya atıldı, heykel kaidesine hakaret içerikli yazılar yazıldı. Çirkin saldırı üzerine Kemalpaşa halkı ayağa kalktı.

Adını Mustafa Kemal Atatürk'ten alan İzmir'in Kemalpaşa İlçesinde çirkin bir provokasyon yaşandı. Ebedi önderimiz Atatürk'ün heykeli vandalist saldırıya uğradı.

Olay, İzmir'in kurtuluşunun 101. yıldönümünün kutlandığı 9 Eylül Cumartesi gününü 10 Eylül Pazar gününe bağlayan gece yarısı oldu. Törenlerin gerçekleştirildiği kent merkezindeki meydanda bulunan Atatürk Anıtı'na kırmızı boya atıldı. Heykelin altında, Atatürk ve Kuvayı Milliyecilerin yer aldığı rölyef hedef alındı. Kırmızı boya Atatürk'ün yüzüne sürüldü.

Atatürk'ün, kaidenin yan tarafında yazılı olan “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözünün üstüne de siyah renkli sprey ile hakaret içeren yazılar yazıldı.

Saldırgan tutuklandı

Olaydan kısa süre sonra Kemalpaşa Belediyesi ekipleri harekete geçti. CHP Gençlik Kolları Üyelerinin ihbarı üzerine saat 02:45'te meydana giden belediye işçileri rölyef ve kaide üzerindeki boyaları tamamen temizledi.

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz, “Bu ve buna benzer toplum vicdanını yaralayan çirkin saldırıları ve bunları gerçekleştirenleri, varsa arkasındaki güçleri kınıyor ve lanetliyoruz. Dün sabah emniyet müdürümüz ile görüştük. Güvenlik kameralarını inceleyen polis dün akşamüstü saldırganı yakaladı. Savcılığa sevk edilen saldırgan bugün mahkemece tutuklandı. Buradaki esas sorumuz, 9 Eylül gecesi seçilerek bu şahsı kimin yönlendirdiğidir” diye konuştu. Saldırgan işlemlerin ardından tutuklandı.

Tüm siyasi parti temsilcileri Atatürk Anıtı’na davet edildi

Yılmaz, açıklamasında, “Bu ve buna benzer toplum vicdanını yaralayan çirkin saldırıları ve bunları gerçekleştirenleri, varsa arkasındaki güçleri kınıyor ve lanetliyoruz” ifadelerini kullandı. Çok tepkili olduklarını ancak soğukkanlı olarak adli makamların olayın detaylarını aydınlatmasını beklediklerini belirten Yılmaz, “Bugün saat 18:00'de Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapacağız.

Atatürk sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, bütün milletimizin ortak değeridir. O nedenle açıklamaya AKP, MHP, Yeniden Refah Partisi ilçe başkanları dahil bütün siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini de davet ettik. Bu çirkin olaya en güzel cevabımızı halkımız ile birlikte vereceğiz” dedi.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, olaydan derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, “Fiili işleyenleri ve arkasındaki karanlık güçleri lanetliyorum. Kemalpaşa'nın aydınlık insanları bu kokuşmuş karanlık zihniyete geçit vermez” dedi.

HABERE YORUM KAT