Astrazeneca aşısı olmuş 60 yaş altı kişiler ikinci dozda hangi aşıyı olmalı ?

Astrazeneca aşısı olmuş 60 yaş altı kişiler ikinci dozda hangi aşıyı olmalı ?

İlk doz Astrazeneca aşısı olan 60 yaş altı kişiler için ikinci dozda hangi aşıyı yaptırmaları gerekiyor

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn (CDU), çarşamba günü federal eyaletlerden meslektaşları ile Daimi Aşılama Komisyonu'nun (Stiko) ikinci aşılara ilişkin görüşlerini almak istiyor.

Geçen hafta Stiko, Astrazeneca ile ilk korona aşısını almış olan 60 yaşın altındaki kişilerin ikinci aşı için farklı bir aşıya geçmelerini tavsiye etti.

AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açtığına yönelik bazı bulgular üzerine, aşının pıhtılaşmanın görüldüğü 60 yaş altı kişilere uygulanmasında kısıtlamaya gitme kararı almıştı. Uzmanlar, bu riskin gençleri etkilediğini öne sürüyor. . Bununla birlikte, Spahn'a göre, 60 yaşın altındaki 2,2 milyon vatandaş Astrazeneca ile ilk aşıyı aldı. Stiko, on iki hafta sonra bir mRNA aşısı (Biontech / Pfizer veya Moderna) ile ikinci bir aşı yaptırmalarını tavsiye ediyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Astrazeneca aşısının olası ciddi yan etkilerine ilişkin değerlendirmesini henüz tamamlamadı. Salı günü Amsterdam'daki Alman Basın Ajansı sözcüsü, çarşamba veya perşembe günü net bir sonuç geleceğini düşündüklerini söyledi.

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT