Asker çekmeye hazırlanan Trump dediğini yapıyor: Almanya yine şaşırdı

Asker çekmeye hazırlanan Trump dediğini yapıyor: Almanya yine şaşırdı

Geçen ay ABD birliklerinden bir bölümünü Almanya’dan çekeceğini duyuran Başkan Trump’ın, dediğini yapmaya kararlı olduğu ortaya çıktı. Savunma Bakanı Esper yaklaşık 12 bin asker çekileceğini bildirdi.

Federal Almanya, 1945’ten bu yana ülkede bulunan ve sayısı geçmişte zaman zaman çeyrek milyona kadar çıkan Amerikan askerlerinin iyice azaltılmasından tedirgin oluyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Avrupa’da konuşlanacak Amerikan askerleriyle ilgili yeni bilgiler verdi. Esper, Washington’ın Almanya’dan 11 bin 900 asker çekeceğini bildirdi. Bu rakamın, şimdiye kadar açıklanan rakamlardan büyük olması dikkat çekti. Daha önce 10 bin askerin Almanya’dan çekileceği belirtilmişti. 

Amerikan Savunma Bakanı, bu çekilen askerlerin 6 bin 400’ünün ABD’ye döneceğini, kalanların da Avrupa’ya, özellikle İtalya, Belçika, Polonya ve Baltık Cumhuriyetlerine dağıtılacağını bildirdi. Bu yeni bilgi, Alman siyasetinde “karmaşık duygulara” neden oldu. İlk reflekslerde Doğu Avrupa’nın Rusya karşısında silahlandırılmasının sınırlarına ve içerdiği tehdit unsuruna dikkat çekildi. 

BÜYÜK BOŞLUK BEKLENTİSİ

Bu asker çekilmesi sonucunda Almanya’daki ABD askeri sayısı 24 bine inmiş olacak. Özellikle de Baden-Württemberg eyaletindeki Stutttgart kenti çevresinde bir boşluk doğacak. Buradaki Bölgesel Avrupa Ana Karargâhı’nın buradan Belçika’ya nakledileceği bildirildi. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-200729-99-970297-large-4-3.jpg

ABD Savunma Bakanı Mark Esper

Federal Meclis’te temsilcisi olan Alman partileri genelde bu karara karşı çıkarken, Sol Parti, kararı “Avrupa’daki barış ve güvenlik için iyi bir gün oldu” sözleriyle selamladı. Sol Parti Savunma Sözcüsü Sevim Dağdelen, Trump’a bir çağrıda bulunarak “Kalan askerleri de çekin ve Amerikan atom silahlarını da hemen birlikte alın“ dedi. Askerlerin bir bölümünün Doğu Avrupa’ya aktarılmasına karşı çıkan ve uyaran Dağdelen, bunun Amerikan yönetiminin Rusya karşısında yeni bir gerginliği tırmandırma çabası anlamına geleceğini hatırlattı. 

Soğuk Savaş döneminde Almanya’daki Amerikan askeri sayısı bir dönem 250 bini bulmuştu. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra bu rakam 2000 yılında 70 bine indi. 2010’da 48 bin ABD askeri Almanya’da konuşlanmışken, bugün bu rakam 36 bin. 

Bu asker çekme operasyonunun özellikle Baden-Württember ve Bavyera eyaletlerindeki ekonomik etkisinin yıkıcı olmasından da korkuluyor. 

+49-BERLİN

FOTO: DPA 

 

HABERE YORUM KAT
1 Yorum