Aşı olduktan sonra kalp sorunları yaşadı, Biontech'e dava açtı: Mahkeme 150 bin Euro tazminatı reddetti...

Aşı olduktan sonra kalp sorunları yaşadı, Biontech'e dava açtı: Mahkeme 150 bin Euro tazminatı reddetti...

Aşı üreticisi Biontech aleyhine açılan bir dava, Frankfurt Bölge Mahkemesi tarafından reddedildi. Davacı, koronavirüs aşısı olduktan sonra kalp sorunları yaşadığı için 150.000 Euro manevi tazminat talep etmişti.

Frankfurt Bölge Mahkemesi, aşı üreticisi Biontech'e karşı olası aşı hasarı için yapılan bir talebi reddetti. Davacı, kendi ifadesine göre yaklaşık üç yıl önce yapılan aşıdan bu yana kalp sorunları yaşadığı ve artık eskisi kadar formda olmadığı için ilaç şirketinden 150.000 Euro tazminat talep etmişti.

Frankfurt yargıçları kararlarını aşının faydalarının risklerinden daha ağır bastığı gerçeğine dayandırdılar. Buna ek olarak, Biontech aşısı Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmıştı ve Komisyon da toplum için faydalarının koronavirüs aşısının risklerinden daha fazla olduğunu belirtmişti.

FAYDA-ZARAR İLİŞKİSİ

Hukuki açıdan bakıldığında, fayda ve risklerin bu şekilde tartılması, aşı üreticilerine karşı açılan davalarda merkezi bir noktadır. Ne politikacılar ne de üreticiler aşı yaralanmaları olduğunu inkar ediyorlar.

Ancak genel olarak faydalar göz önünde bulunduruluyor: Bireylerin aşıdan zarar görme riski, aşılanan insanların büyük çoğunluğunun sahip olduğu, aşının korumasından yararlanan ve ciddi yan etkilerden muzdarip olmayan faydaya karşı belirlenir.

Mahkeme ayrıca, davacının Ocak ayı sonunda yapılan sözlü duruşmada aşı ile semptomları arasında zamansal bir bağlantı olduğunu, yani aşıdan önce semptomlardan henüz muzdarip olmadığını yeterince göstermediğine karar verdi:

"Anlamlı tıbbi kayıtlar mevcut değildir. Davacının aşıdan önceki sağlık durumuna ilişkin muayene raporları tamamen eksiktir"

TEMYİZ YOLU AÇIK

Bununla birlikte, iddianın reddedilmesi kanıtların alınmasını da engelliyor. Zira davacının durumunu değerlendirmek üzere tıbbi uzmanlar atanabilirdi. Karar henüz kesinleşmiş değil ve davacının temyize gitme hakkı bulunuyor.

Aşı üreticilerine karşı açılan davaların önündeki engeller çok yüksek. Almanya'da şu anda çeşitli koronavirüs aşısı üreticilerine karşı çok sayıda dava devam ediyor. Henüz bir ilaç şirketi aleyhine koronavirüs aşısı hasarı nedeniyle bir karar verilmedi.

Eğer bir şirkete karşı dava açılırsa, Avrupa Komisyonu aşı tedariki konusunda üreticilerle kapsamlı bir sorumluluk muafiyeti üzerinde anlaştığı için masrafları devlet üstlenir. Bu da aşı üreticilerinin hiçbir mali risk taşımadığı anlamına geliyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT
1 Yorum