Aracını anahtar kullanmadan açanlar tehlike altında: Hırsızların kolay hedefisiniz!

Aracını anahtar kullanmadan açanlar tehlike altında: Hırsızların kolay hedefisiniz!

Alman Genel Otomobil Kulübü (ADAC), hafife alınan bir tehlike konusunda uyardı: Anahtarsız erişim sistemine sahip araçlar, suçlular tarafından bir hile kullanılarak kolayca kırılabilir. Sürücüler dikkatli olmalılar!

Günümüzde en yeni otomobil modelleri anahtarsız sisteme sahiptir. Somut olarak bu, sürücü yakınlarda olduğu anda aracın anahtarı kaydettiği anlamına gelir. Bu, kapıyı açmak için anahtarı cebinizden çıkarmanız gerekmemesidir. Araç daha sonra bir düğmeye dokunarak çalıştırılabilir.

Ancak Alman Genel Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından yapılan bir uyarıda, böyle bir sisteme sahip araçlara girmenin kolay olduğu belirtiliyor:

“Hırsızların, arabanın hemen yakınında olmasa bile küçük bir cihazla arabanın anahtarına yakın olmaları ve ikinci bir cihazla da arabanın kapısında olmaları yeterlidir.”

BU SUÇTAN KORUNMANIN YÖNTEMLERİ

Bu şekilde, suçlular bir hayat hilesi kullanabilirler: Anahtarın sinyal menzilini yüzlerce metre genişleterek arabayı açmalarını sağlıyorlar. Arabasını evin önüne park eden sürücüler bu dolandırıcılıktan özellikle etkileniyor. Ancak NRW polisine göre, tüketiciler mülklerini hırsızlardan korumak için şu yöntemleri kullanabilirler:

--Anahtarı asla evin ya da dairenin ön kapısının yakınında bırakmayın.
- Anahtarın radyo sinyalini alüminyum kapaklarla korumak ve kendi kendini test etmek en iyisidir.
-Arabadan inerken, çevrede elektronik cihazları saklıyor olabilecek şüpheli kişilere dikkat edin.
-Kolay erişimi geçici olarak devre dışı bırakın: NRW polisi, bazı otomobil üreticilerinin “anahtar üzerindeki kilit düğmesine iki kez basarak anahtarsız işlevi tamamen kapatma işlevi sunduğunu” açıklıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT