Apple mağazasına kırmızı boya attılar

Apple mağazasına kırmızı boya attılar

Çevreciler, Berlin'deki Rosenthaler Straße'deki bir Apple mağazasına kırmızı boya attı. Ayrıca dükkanın cephesine Hamas milislerinin sembolü olan kırmızı üçgenler çizdiler.

Berlin Mitte'de Scientist Rebellion grubundan çevre aktivistleri, Mitte'deki Rosenthaler Straße'de bulunan bir Apple mağazasının üzerine geniş bir alana kırmızı boya püskürttü. Mağazanın cam cephesine “Özgür Kongo”, “Kongo yoksa telefon da yok”, “Kongo yoksa iPhone da yok” ve “Sessizliği bozun” yazdılar. Ayrıca dükkanın cephesine Hamas milislerinin sembolü olan kırmızı üçgenler çizdiler.

Aktivistler bu saldırıyla, insan hakları ihlalleri ve çevre kirliliğiyle anılan Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki madencilik faaliyetlerinin genişlemesini protesto etmek istediler. Akıllı telefonlar gibi elektronik cihazların üretimi için gerekli olan kobalt gibi nadir toprak elementleri Kongo'da çıkarılıyor.

APPLE AÇIKLAMASINDA NEYİ HATIRLATTI

Scientist Rebellion, bazı durumlarda yedi yaşına kadar küçük çocukların kobalt madenlerinde çalışmak zorunda kaldığını savunuyor. Koruyucu giysi yok. Kazalar ve ölümler de nadir değil. Gruba göre Berlin'deki protesto küresel bir eylem gününün parçasıydı.

Apple, Berlin'deki protesto eylemi hakkında yorum yapmak istemedi. Ancak şirket kendi kılavuz ilkelerine atıfta bulundu:

“Apple'ın tedarikçileri, Apple için ürün üretirken veya hizmet sağlarken güvenli çalışma koşulları sağlamayı, çalışanlara onurlu ve saygılı davranmayı, adil ve etik davranmayı ve çevreye duyarlı uygulamalar kullanmayı taahhüt eder.”

Apple ayrıca piller için geri dönüştürülmüş kobalta giderek daha fazla güvendiğini vurguladı. 2025'ten itibaren sadece geri dönüşümden elde edilen kobalt kullanılacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT