Anket: Dünyanın en iyi ülkeleri sıralamasında Almanya ve Türkiye kaçıncı ?

Anket: Dünyanın en iyi ülkeleri sıralamasında Almanya ve Türkiye kaçıncı ?

Dünya çapında yapılan bir ankete göre en iyi ülkeler sıralamasında Almanya 7. sırada yer aldı.

İtalya, Japonya gibi bazı ülkeler uluslararası üne sahip mutfaklarıyla övünürken, Yunanistan veya İspanya gibi ülkeler kendilerini gezi destinasyonları olarak görüyor , Almanya ise sanayisiyle dikkat çekiyor. Peki bu ülkeleri yalnızca kendilerine özgü noktalarına göre ölçmezseniz, aynı zamanda genel kalitelerini de incelerseniz, uluslararası bir karşılaştırmada nasıl performans gösterirler?

Yakın zamanda yayınlanan “dünyanın en iyi ülkeleri” listesi bu sorunun cevabını veriyor. Dünya çapında yaklaşık 17.000 kişiyle anket yapıldı. Sıralama için toplam 87 ülke incelendi.

ABD haber portalları "US News" ve "World Report"un yanı sıra WPP şirketi ve Pensilvanya Üniversitesi İşletme Okulu, "en iyi ülkeler" listesi için anket katılımcılarının toplam 70 kategoriye verdiği yanıtları değerlendirdi. . Örneğin ülkeler yerel işgücü piyasasına ve yaşam kalitesine veya örneğin mutfak ve kültürel faaliyetlere göre derecelendirilebilir .

Araştırma yazarlarına göre yanıtlar değerlendirildiğinde şu ilk on liste ortaya çıkıyor:

İsviçre
Kanada
İsveç
Avustralya
Amerika Birleşik Devletleri
Japonya
Almanya
Yeni Zelanda
Büyük Britanya
Hollanda


Almanya'nın komşu ülkesi İsviçre, “dünyanın en iyi ülkesi” olmakla övünebilir. Federal Cumhuriyetin kendisi yedinci sırada yer alıyor. İlk 10'da yer alan Avrupa ülkelerinin de ortalamanın üzerinde performans sergiledikleri dikkat çekiyor.

Türkiye ise bu listede 32. sırada yer aldı.

Bu yılki listenin son sırasında İran yer alıyor. Oradaki rejim, baskıcı liderlik tarzı nedeniyle defalarca eleştiriliyor . Otokratik olarak yönetilen bir diğer ülke olan Belarus ise 86. sırada yer alıyor . 85. sırada yer alan Lübnan ise derin enflasyon krizi yaşayan bir ülke.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum