Angela Merkel'den koronavirüs açıklaması: Salgının yeni dönemine giriyoruz

Angela Merkel'den koronavirüs açıklaması: Salgının yeni dönemine giriyoruz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış türlerinin artmasından dolayı salgında üçüncü dalganın oluşabileceği açıklamasını yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine verdiği röportajda, 2020’nin Aralık ayı sonunda Alman sağlık sisteminin acil durumun eşiğinde bulunduğunu hatırlatarak, bugün ise enfeksiyon sayılarının çok daha düşük olduğuna ve Kovid-19’dan kaynaklı ölümlerin de azaldığına dikkati çekti.

''Salgını tamamen kontrol altına almanın birkaç ay daha sürecek''

Kovid-19 tedbirlerinin adım adım gevşetilmesinin düşünülebileceğini ifade eden Merkel, “Gevşetilme daha bulaşıcı olan mutasyonlar olmazsa nispeten kolay olabilir. Bunlardan (mutasyonlardan) dolayı şimdi üçüncü dalganın oluşabileceği, salgının yeni dönemine giriyoruz. İngiltere kaynaklı mutasyon daha agresif ve ilk ortaya çıkan virüsün yerini alacak. Üçüncü bir dalganın tüm Almanya’da yeni bir kapanmayı gerektirmemesi için şimdi akıllıca ve dikkatli bir şekilde ilerlememiz lazım.” ifadelerini kullandı.

 

Salgını tamamen kontrol altına almanın birkaç ay daha süreceğini belirten Merkel, “Aşılar etkisini gösterirse, firmalar bize taahhüt edildiği gibi üretir ve tedarik ederlerse o zaman birkaç ay sonra sürü bağışıklığına çok yakın oluruz.” ifadelerini kullandı.

 

Almanya’da okullarda 22 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime geçilmişti. Okullarda hızlı korona testleri hakkında açıklama yapan Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, testlerin özellikle okullarda güvenli bir günlük yaşama katkı sağlayabileceği açıklamasında bulunmuştu.

 

KAYNAK: CAMİA

FOTOĞRAF: AA

 

HABERE YORUM KAT