Angela Merkel uyardı: “Felaketle karşılaşmak istemiyorsanız, dizginleri sıkı tutun”

Angela Merkel uyardı: “Felaketle karşılaşmak istemiyorsanız, dizginleri sıkı tutun”

Almanya’da artan vaka sayıları ile birlikte Başbakan Angela Merkel korona tedbirleri çerçevesindeki kuralların sertleştirilmesini istedi. Halkı kurallara uymaya çağıran Merkel maske takmayanlara ceza uygulaması için de “Minnetarım” dedi.

Hıristiyan Demokrat birlik (CDU) partili Şansölye Angela Merkel tırmanan enfekte sayılarına işaret ederek bunun devam etmemesi ve derhal kontrol altına alınması gereken bir durum olduğunu kaydetti. Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletindeki kabine toplantısına Eyalet Başbakanı Armin Laschet ile birlikte katılan Merkel, “Dizginleri sıkı tutun dediğimde, kuralların tutarlı bir şekilde uygulanması gerektiğini kastediyorum. Bir felaketle karşılaşmamak için dizginleri ele almalısınız. Maske takma mecburiyeti veya diğer kurallar ihlal edildiğinde uygulanan para cezası için ise çok minnettarım. Çünkü bunlar ufak tefek suçlar değil, çevrenizdeki insanları tehlikeye atan suçlardır.  Ayrıca, riskli bölgelerden dönen yolcuların  karantinaya uymazlarsa kendilerini ağır  para cezalarının beklediğini de hatırlatmak isterim” diye konuştu.  

DAHA FAZLA GEVŞEME MÜMKÜN DEĞİL

Merkel korona tedbirlerinin vaka sayısının düşmesi durumunda kaldırılabileceğine dikkat çekti. “Eğer vaka sayısı yükselirse önlemler sertleştirilmeli. Zaten benim görüşüme göre daha fazla gevşemeye gidilmesi düşünülemez” diyen Merkel  özel kutlamaların ve riskli bölgelere seyahatlerin virüsün yayılmasında önemli rol oynadığına da dikkat çekti. Bununla birlikte Robert Koch Enstitüsü de dün sabah bir gün içinde 1390 yeni vakayı bildirdi.

Kutlamalara ve eğlencelere katılımcı sayısındaki üst sınır da tartışmaların merkezinde yer alıyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn geniş katılımlı kutlamalardaki bulaş riskine işaret ederek üst sınırın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi. 

Almanya’da her eyalette üst sınır farklılık gösteriyor: Kapalı mekanlarda Berlin'de 500 kişiye kadar etkinliklere, Kuzey Ren Vestfalya'da 100, Bavyera'da ise en fazla 150 kişiye kadar izin veriliyor.

KATILIMCI SAYISINA STANDART TALEBİ

Marburg Tabipler Odası Başkanı Susanne Johna, Funke medya grubuna yaptığı açıklamada eğlenceler ve kutlamalara katılan misafiler için  üst sınır standardı getirilmesini  ve havalandırma konseptlerinin oluşturulmasını talep etti. 

 Alman Aileler Birliği Genel Başkanı Sebastian Heimann kısıtlama taleplerine destek verdiklerini bunun özel kutlamaları da kapsadığını bildirdi. 

Dğer taraftan Merkel ve Laschet  yeni kısıtlamalar getirilmesi durumunda, bundan işyerlerinin, çocukların ve okulların etkilenmemesi gerektiğini vurguladılar. Korona kriziyle mücadelede izlenen yol konusunda en son haziran ayında Merkel eyalet başbakanlarıyla görüş birliğine varmıştı. 

ÖNLEMLER NE KADAR SERTLEŞTİRİLECEK?

Tedbirlerin sertleştirilmesiyle ilgili ise önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmelerin ardından bir netleşme sağlanacağı bildirildi. 

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Başbakanı Manuela Schwesig dün  Schwerin'de yaptığı bir açıklamada “Aile kutlamalarını yasaklamak istemiyoruz. Bu tür buluşmalar toplumda birlikte yaşama açısından önem taşıyor. Aile kutlamalarına katılan herkesi dikkatli olmaya çağırıyoruz. Elbette herkes kardeşlerine, ailesine sarılmak istiyor. İş toplantılarından ziyade aile kutlamalarında insanlar kafa kafaya veriyor.  Ancak herkesi mantıklı davranmaya davet ediyorum” dedi.

CDU’nun sağlık politikaları uzmanı Karin Maag da kutlamalara katılımcı sayısındaki üst sınıra ülke çapında bir standart getirilmesini savundu.

+49 - BERLİN

FOTO: Leon Kuegeler / DPA

HABERE YORUM KAT