Anaokulu personel sıkıntısı: Acil eğitmen aranıyor

Anaokulu personel sıkıntısı: Acil eğitmen aranıyor

Almanya’da anaokullarında personel sıkıntısı yaşanıyor. Personel eksikliğinden dolayı anaokulu öğretmenlerinin “sabırlarının sonuna” geldiğini bildiren uzmanlar, bu durumun eğitmenlerin görevlerini ve eğitimi tehlikeye attığı konusunda uyardılar.

Bertelsmann Vakfı uzmanları anaokulları ve kreşlerdeki ufak tefek iyileştirmelerin yetersiz olduğunu bunun da okul öncesi çocukların eğitimini tehdit ettiğine işaret ettiler. Eğitimde yetersiz personel ve çok büyük gruplara dikkat çekilen Bertelsmann Vakfının “erken çocukluk eğitim sisteminde eyaletler” raporu verileri ışığında uzmanlar şu şekilde uyardı:

“Almanya’daki birçok anaokulu ve kreşte, yetersiz personel ve büyük gruplar eğitim için uygun değil. Bu nedenle eğitmenler görevlerini ancak sınırlı bir ölçüde uygulayabiliyorlar. Bir eğitmen çok fazla çocuktan sorumluysa ihtiyaçlarını karşılayamaz, kişisel gelişimini veya aile geçmişini dikkate alamaz.”

Vakıfın erken çocukluk eğitiminden sorumlu uzmanı Anette Stein “Eğitim kalitesini geliştirmeye yönelik daha fazla ve kalıcı yatırımlara acil  ihtiyaç var. Korona krizinde bunu gözden kaçırmamalıyız" dedi.

Bertelsmann Vakfı Ampirik Eğitim Araştırmaları Bölümünü Başkanı Jutta Schütz ülke çapında yapılan araştırmaların sonuçlarının dramatik olduğunu kaydetti.

Alman Gençlik Enstitüsü Çocuk ve Çocuk Bakımı Bölümü Başkanı Bernhard Kalicki de yetersiz personel ve büyük çalışma gruplarının çocukları ve çalışanları strese soktuğunu ve birbirleriyle geçinmeyi zorlaştırdığını kaydetti.

+49 – GÜTERSLOH

FOTO: Christian Charisius/DPA

HABERE YORUM KAT