"Almanya'yı cehennem gibi bir yaz bekliyor" dedi, tartışma başladı

"Almanya'yı cehennem gibi bir yaz bekliyor" dedi, tartışma başladı

Biyolog Mark Benecke'in iklim değişikliğine ilişkin yorumları, sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Almanya'da adli tıp çalışmalarıyla tanınan biyolog Mark Benecke, Köln'de bir araya geldiği öğrencilerle iklim değişikliği ve etkileri üzerine sohbet etti.

Benecke, Finans ve Yönetim Okulu'nda verdiği konferansta, Dünya üzerindeki yaşamın yakın zamanda nasıl değişebileceği konusunda bir öngörüsünü paylaşarak bazı uyarılarda bulundu.

Sıcaklıkların şimdiden felaket boyutlarına ulaştığını ileri süren biyolog, "Cehennem gibi bir yaz bizi bekliyor" diyerek durumun vehametine dikkat çekti.

"DENEYİMLERİME DAYANARAK..."

Benecke konuşmasında, "Son yıllardaki deneyimlerime dayanarak size büyük bir kesinlikle söyleyebilirim ki yüzyılın ve milenyumun cehennem yazını yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

Benecke'nin açıklamaları sosyal medyada tartışma yarattı. Bazı sosyal medya kullanıcıları ve uzmanlar, ünlü biyoloğun "iklim uzmanı" olmadığının altını çizerek, açıklamalarının yersiz olduğu kanaati getirdiler.

Meteorolog Jörg Kachelmann da hava durumu tahmini yapmanın Benecke'nin işi olmadığını dile getirerek şunları yazdı:

"Suçlu bir biyologla çelişmek istemem ama Almanya'da milenyumun cehennem yazını yaşayacağımıza dair hiçbir kanıt yok. Küresel olarak, şimdiye kadar gördüğümüz ortalamanın üst sınırında kalmamız oldukça olası..."

İHTİMAL VAR

Araştırmacılar, son yıllarda Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde özellikle sıcak ve kurak dönemlere neden olan bir modeli deşifre ettiler. Buna göre, 2024 yılında özellikle güney Avrupa'da aşırı yüksek sıcaklıklar görülebilir. Ancak yakın zamanda yayınlanan bir çalışmaya göre, kuzey Avrupa da sıcak hava dalgalarına hazırlıklı olmalı.

ARTI49
Fotoğraf: Temsili

HABERE YORUM KAT