Almanya'yı bekleyen büyük tehlike: 50 bin doktor açığı

Almanya'yı bekleyen büyük tehlike: 50 bin doktor açığı

Almanya önümüzdeki yıllarda yaklaşık 50.000 doktor açığıyla karşı karşıya. Sağlık Bakanı Lauterbach şimdiden olası sonuçlar konusunda uyarılarda bulundu: "Sonuç olarak önümüzdeki on yıl içinde toplam 50.000 doktor açığımız olacak. Bunu herkes hissedecek."

Almanya önümüzdeki yıllarda yaklaşık 50.000 doktor açığıyla karşı karşıya. Sağlık Bakanı Lauterbach şimdiden olası sonuçlar konusunda uyarılarda bulunuyor.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Alman halkını tıbbi bakımdan büyük boşluklara hazırlıyor.

SPD'li politikacı Lauterbach, "Son on yılda 50.000 doktor yetiştiremedik. Sonuç olarak önümüzdeki birkaç yıl içinde ülke çapında pratisyen hekim sıkıntısı yaşayacağız. Kendimizi çok zor bir tedarik durumu içinde bulacağız" dedi. Lauterbach, gelecekte yaşanacak sıkıntının "hayal bile edilemeyeceği" uyarısında bulundu.

"BUNU HERKES HİSSEDECEK"

Lauterbach, İlave tıbbi eğitim yerlerinin finansmanıyla ilgili olarak, diğerlerinin yanı sıra federal eyaletlerin daha fazla para harcamak istemedikleri için buna karşı çıktıklarını söylerken, "Yılda 5,000 eğitim yeri eksiğimiz var. Sonuç olarak önümüzdeki on yıl içinde toplam 50.000 doktor açığımız olacak. Bunu herkes hissedecek" diye belirtti.

Lauterbach, planlarına göre pratisyen hekimler için üst ücret sınırlarının kaldırılacağını belirtti. Bu, genç doktorları cezbetmek için önemli. Lauterbach, bütçeler kaldırılırsa, genç doktorların daha büyük bir kısmının pratisyen hekimlik mesleğini tercih edeceğini söyledi ve "O zaman bile eksiklik ciddi boyutlarda olacaktır. Ama bu bir an önce gerçekleşmeli" dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT