Almanya’ya iltica eden Kürt ve Türklerin sayısı

Almanya’ya iltica eden Kürt ve Türklerin sayısı

Almanya'ya iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 155,6 arttı.

Muhalefetteki CDU/CSU bu artışın ayrıntılarını hükümete sordu. Öte yandan iltica başvurularında kabul oranı Türklerde yüzde 13 olurken Kürtlerde yüzde 4 oldu.

Almanya'ya düzensiz göçte Türk vatandaşları geçen yaz Afganları geride bırakarak Suriyelilerin ardından ikinci sıraya yerleşti.

Bir NATO üyesi ve Avrupa Birliği'ne (AB) aday ülke olmasına rağmen Türkiye'den gelenlerin yaptığı iltica başvurularındaki rekor artış Almanya'da oldukça dikkat çekiyor ve sık sık gündeme geliyor.

DW’den Elmas Topcu’nun haberine göre, ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partilerinden oluşan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) meclis grubu konuyla ilgili hükümete detaylı bir soru önergesi yöneltti.

CDU/CSU önergede bir yandan Türk vatandaşlarının iltica başvurularında 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 155,6 düzeyinde rekor artış kaydedildiğini, öte yandan başvuruların kabul oranının yüzde 13'e gerilediğini belirtip, ikisi arasındaki makasın bu kadar açılmasını "endişe verici" bir gelişme olarak niteliyor.

CDU/CSU'ya göre iltica başvurularındaki bu hızlı tırmanış Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmeler konusunda ipuçları verse de, başvuruların kabul oranındaki düşüş "sığınma hakkının amacına aykırı kullanılması" olarak yorumlanıyor.

KABUL ORANI TÜRKLERDE YÜZDE 13, KÜRTLERDE YÜZDE 4

Hristiyan Birlik'in verdiği önergede, son üç yılda kaç Türk vatandaşının Almanya'ya sığınma başvurusu yaptığı soruldu. Alman hükümeti adına İçişleri Bakanlığının soru önergesine verdiği cevaba göre 2021 yılında 7 bin 67, 2022 yılında 23 bin 938, 2023 yılında da 61 bin 181 kişi Türkiye'den gelerek Almanya'da iltica başvurusunda bulundu.

Başvuranların sayısı katlanarak artarken kabul oranları ise düşüş gösterdi. Buna göre 2021 yılında Türk vatandaşlarının kabul oranları yüzde 40,5 olumlu cevap aldı. Bu oran bir yıl sonra yüzde 28,2'ye, 2023'te ise yüzde 13,1'e kadar geriledi.

Önergeyi veren Hristiyan Birlik gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından kaçının Türk, kaçının Kürt olduğunu ve bunlarda başvurusu kabul edilenlerin oranını da sordu.

İltica başvurusu sırasında Türk olduğunu beyan eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sığınmacı sayısı yıllara göre 2021'de 2 bin 885, 2022'de 3 bin 820, 2023'te de 8 bin 391 oldu. Bu kişilerin kabul oranları da 2021'den 2023'e kadar sırasıyla yüzde 78,7, yüzde 74,7, yüzde 55,2 olarak kaydedildi.

Ancak iltica başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında Kürt olduğunu söyleyenlerin sayısındaki rekor artış dikkat çekiyor. Sayıları katlanarak artarken bunlara verilen olumlu cevap ise düşüş gösterdi.

2021'de Almanya'ya iltica eden toplam 7 bin 67 Türk vatandaşından 3 bin 878'i Kürt olduğunu beyan etti. Bunların aldığı kabul oranı 2021'de yüzde 11,1 oldu.

Bir yıl sonra 23 bin 938 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Almanya'ya iltica başvurusu yaptı ve bunlardan 19 bin 500'ü Kürt olduğunu söyledi. Aynı yıl Kürtlerin sığınma başvurularına verilen olumlu cevap ise yüzde 7,4'e geriledi.

Geçen yıl ise toplam 61 bin 181 kişi Türkiye'den gelerek Almanya'da bir sığınma başvurusu yaptı. Bunların 51 bin 407'si Kürt olduğunu beyan etti. Başvurularının ise sadece yüzde 4,3'ü kabul aldı. Özetle 2023'te Almanya'ya yapılan bütün iltica başvurularının yüzde 84'ünü Kürt olduğunu belirtenler oluştururken bunların kabul edilme oranı yüzde 4,3 ile rekor seviyeye geriledi.

ALMANYA'DA 1 MİLYON 548 BİN 94 TÜRKİYE VATANDAŞI YAŞIYOR

Önergede Almanya'daki Türkiye vatandaşlarının sayısı da sorulan sorular arasında yer aldı.

Almanya Yabancılar Kayıt Dairesi (AZR) verilerine göre 31 Aralık 2023 itibarı ile ülkedeki Türk vatandaşı sayısı 1 milyon 548 bin 94'tü. Bunlardan 6 bin 697'sinin Türk vatandaşlığı dışında başka bir ülke pasaportuna da sahip olduğu belirtildi. AZR'nin kayıtları sadece yabancıları içerdiğinden, bu sayılar içinde Alman vatandaşlığı olanlar yer almıyor.

Yine AZR'nin verilerine göre 2021-2023'te Almanya'ya 20 bin 441 Türkiye vatandaşı geldi ve ülkede eğitim ya da çalışmak amacıyla oturum aldı. Almanya'da oturum alanlar arasında en büyük grubu 6 bin 774 ile öğrenciler oluşturdu. Öğrencileri kalifiye iş gücü açığı olan alanlarda çalışanlara verilen Mavi Kartlılar izledi. Bu gruptakilerin sayısı da toplamda 5 bin 393 olarak kayda geçti. Mavi Kartlıların arkasında da bin 658 ile üniversite mezunu nitelikli iş gücü geldi.

İLTİCA BAŞVURUSUNDA BULUNANLAR HANGİ YOLLARLA GELDİ?

Alman hükümeti, ülkeye iltica başvurusunda bulunanların hangi yoldan geldiği sorusuna da, "büyük kısmının Batı Balkan ülkeleri üzerinden geldiklerinin tespit edildiği" cevabını verdi. Balkanlara ise Türklerin uçakla ulaştığının saptandığı belirtildi.

Türkiye'nin vizesiz seyahat anlaşmasının insan kaçakçıları tarafından kötüye kullanıldığı iddiaları Almanya'da bir süredir kamuoyunda dillendiriliyor. Balkan ülkelerine vizesiz getirilen kişilerin genellikle Sırbistan üzerinden kara yoluyla Almanya'ya ulaştırıldığı da gelen haberler arasında.

CDU/CSU'nun önergesinde, bir Schengen Vizesi ile Almanya'ya giriş yapıp akabinde iltica edenlerin sayısı da soruldu. Hükümetin cevabına göre, bu kişilerin sayısı Ocak-Eylül 2023 zaman dilimi için sadece bin 844.

HABERE YORUM KAT