Almanya'ya göç eden ilk Türk kafilesi... Bir fotoğrafın hüzünlü hikayesi

Almanya'ya göç eden ilk Türk kafilesi... Bir fotoğrafın hüzünlü hikayesi

Türkiye'den Almanya'ya uçak ile giden ilk "misafir işçi" kafilesinin fotoğrafı, görenleri duygulandırdı.

Faşist Hitler yüzünden 2. Dünya Savaşı’nın ardından bitik bir halde bulunan Almanya, ayağa kalkmanın yollarını aramaya başlamıştı. Almanya savaştan yaklaşık 20 yıl sonra toparlanma yoluna giren sanayisine yeni işgücü arayışına girmişti. İşgücünü ise yabancı ülkelerden giderme yoluna gitmişti. 1955 yılında İtalya, 1960 yılında Yunanistan ve İspanya, 1961 yılında ise Türkiye ile işgücü antlaşmaları imzalayan Almanya, bu ülkelerdeki yabancı işçileri Almanya’ya aldırarak, işgücü açığını azaltma yoluna gitti.

30 Ekim 1961 tarihinde Almanya ile Türkiye arasında "İşgücü Antlaşması" ile işçi göçünün hukuki temelleri atıldı.

27 Kasım 1961 tarihinde 55 Türk, o zamanki tanımlamayla "misafir işçi" olarak Düsseldorf Havalimanı’na indi.

TEDİRGİNLİK, KORKU VE UMUT...

İşte Türkiye'den Almanya'ya uçak ile giden ilk "misafir işçi" kafilesinin fotoğrafı, görenleri duygulandırdı.

Almanya'ya giden Türk işçilerin yüzlerinde umut kadar tedirginliğin olduğu da görülüyor. Geride eşlerini, çocuklarını ve dostlarını bırakarak gurbete giden kafilenin yüzündeki hüzün de fark ediliyor. Büyük kısmı ilk kez uçağa binerken, neredeyse tamamı da dil ve iz bilmeden bir "maceraya" atılmanın tedirginliğini yaşıyordu. Hepsinin ortak bir noktası da bulunuyordu; sinekkaydı tıraşlarını olmuşlardı ve her şeye rağmen korkuyla karışık bir heyecan duyuyorlardı...

İşte o tarihi fotoğraf:

aa.jpg

800 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ

30 Ekim 1961’den Almanya’nın göçmen işgücü alımını durdurduğu 1973 yılına dek yaklaşık 800 bin kişi Türkiye’den Almanya’ya göç etti.

Federal Almanya’ya kurumlar aracılığıyla gitmek ve orada “misafir” işçi olarak çalışmak için 1961-1973 arasındaki 12 senede 2,6 milyon Türk başvuru yapmış, bunların 867 bini kabul edilerek Almanya’ya götürüldü.

Bugüne baktığımızda ise Almanya’da yaşayan Türklerin sayısı 3 milyon civarında bulunuyor ve bu sayı ile Türkler, Almanlardan sonra en kalabalık topluluk oldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT