Almanya'ya e-sigara yasağı getirilmek isteniyor

Almanya'ya e-sigara yasağı getirilmek isteniyor

Almanya'da uzmanlar, solunum yolu hastalıklarına ve çevresel etkilere neden olan tek kullanımlık sigaraların yasaklanması için çağrı yaptı.

Kuzey Ren Tabipler Birliği, tek kullanımlık e-sigaraların yasaklanması talebinde bulunarak, bu ürünlerin solunum yolu hastalıklarına ve çevresel etkilere yol açtığına dikkat çekti. Cumartesi günü Düsseldorf'ta düzenlenen bir konferansta yapılan açıklamada, sıvıların ısıtılmasının kardiyovasküler sisteme zarar verebileceği ve solunum yolu hastalıkları ile alerjileri tetikleyebilecek aerosoller ürettiği belirtildi.

Kuzey Ren Tabipler Birliği, tek kullanımlık e-sigaraların genellikle normal evsel atıklarla birlikte atıldığını ve bu durumun çevre üzerinde olumsuz etkiler yarattığını vurguladı. Yapılan açıklamalara göre plastik, metal ve lityum-iyon pillerin çevreye olan etkisi de bu duruma paralel olarak artıyor.

Konferansta 2021 ve 2022 yılları arasında e-sigara ve tek kullanımlık e-sigara satışlarının yüzde 40 oranında arttığına dikkat çekildi.

GENÇLERİ CEZBETMEK İÇİN UĞRAŞILIYOR

Kuzey Ren Tabipler Birliği Başkanı Rudolf Henke, e-sigaraların genç tüketicilere yönelik parlak renklerde ve çekici şekillerde tasarlandığını belirterek, mevzuatın çocukları, gençleri ve hamile kadınları pasif içiciliğin potansiyel sonuçlarından daha etkili bir şekilde koruması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan ütün dumanının içerdiği yaklaşık 250 toksik ve 90 kanserojen madde nedeniyle, uzmanlar tek kullanımlık e-sigaraların yasaklanması veya en azından kısıtlanması konusunda net ve hızlı adımlar atılması gerektiğini vurguluyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT