Almanya’nın yeni göç korkusu

Almanya’nın yeni göç korkusu

Almanya dünyanın dört bir yanından yasadışı göç dalgasıyla mücadele ediyor. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya Ukrayna’dan göçün artacağı tehlikesi gündemde…

Avrupa İstikrar Girişimi (ESI) araştırmacılarından Geral Knaus, “Ukrayna savaşı kaybederse 1940’lı yıllardan bu yanaki en büyük göç felaketini yaşarız” açıklamasında bulunurken, birçok Avrupa ülkesinin bunun henüz farkında olmadığını söyledi.

Şu ana kadar 10 milyona yakın Ukraynalı’nın savaş nedeniyle yerlerinden yurtlarından olduğunu hatırlatan Knaus, “Hâlâ umutlu oldukları için milyonlarca Ukraynalı ülkelerini terk etmedi. Ama umutlarının azalması halinde savaşın başlangıç döneminde olduğu gibi milyonlarca Ukraynalı yine yollara düşecektir. Savaş başladıktan sonraki ilk üç hafta içinde 3 milyondan fazla Ukraynalı’nın Avrupa’ya sığındığı unutulmamalı” uyarısında da bulundu.

Göç araştırmacısı Gerald Knaus, son verilere göre 1.2 milyonu Almanya’ya olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 4.2 milyon Ukraynalı’nın sığındığını belirtirken, Rusya’nın savaşı kazanması halinde sığınmacı sayısının artacağını da vurguladı.

HİBRİT SAVAŞ TEDİRGİNLİĞİ

IŞİD teröristlerinin Moskova’da giriştiği saldırılardan sonra Rusya’nın Almanya’da hibrit savaş sürdürmesi tedirginliği arttı. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Yalanlarla, uydurma haberlerle ama casusluk yöntemiyle Rusya ortalığı karıştırmak istiyor. Gerçekten Rusya’nın tehditleriyle karşı karşıyayız” açıklamasında bulundu. SPD’li Bakan Faeser, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Batı Avrupa’yı göç yoluyla istikrarsız hale getirmeyi hedeflediğini de söyledi.

HABERE YORUM KAT