Almanya'nın ünlü dönercisinde hijyen şoku: Kapatıldı!

Almanya'nın ünlü dönercisinde hijyen şoku: Kapatıldı!

Münih'in ünlü döner mekanı Türkitch, yaşanan hijyen skandalı sonrasında kapatıldı. İşletmede yapılan denetimlerde hamam böceği ve fare dışkısı gibi ciddi hijyen problemleri tespit edildi.

Münih'teki ünlü döner mekanı Türkitch'in uzun kuyrukları, herkesin bildiği bir manzaraydı. Restoran, Temmuz 2023'te kapıları mühürledi. Ancak olayın perde arkası yeni yeni anlaşılmaya başlandı.
Bölge mahkemesinin kararına göre, işletmede büyük hijyen sorunları vardı.

Gıda müfettişleri, kirli aspiratör başlıkları, soğutmalı tezgahlarda kırık camlar, büyük miktarlarda kemirgen dışkısı ve hasarlı elektrikli aletler buldular.

Kebap sosunun "gıda için uygun olmayan plastik bir küvette hazırlandığı" ortaya çıktı. Müfettişler, Mayıs 2016'dan itibaren eksiklikleri tespit etmişti ve fare istilası 2023 baharına kadar belgelenmişti. Kısa bir süre sonra Türkitch snack bar kapatıldı.

TEKRAR TEKRAR TESPİT EDİLEN EKSİKLİKLER

Restoranın müdürü Hayri Onbaşı avukatı aracılığıyla gazetelere konuştu. Avukat, işletmenin kapatılmasına dair "ticari hukukla ilgili konularla bağlantılı olarak gerçekleşmiş olup, hijyen eksikliğiyle ilgili olduğu düşünülmemektedir" açıklamasını yaptı. İdare mahkemesi sözcüsü Matthias Prinzler ise, "sözlü talimatlara ve para cezalarına rağmen" düzeltmediği "gıda düzenlemeleriyle ilgili ısrarlı suiistimalleri" gerekçe gösterdiğini söyledi.

Onbaşı, büfenin kapatılmasına karşı dava açmış ancak başarılı olamamıştı. Kararda, tekrarlanan eksikliklerin "davacının gıda yasası standartlarına uymaya istekli olmadığını veya bunu yapamadığını" gösterdiği belirtiliyor. Onbaşı ise "şikayetlerin her zaman derhal giderildiğini" söylüyor. Ancak mahkemeye göre, bu onun değil, belediyenin "önceden, bazen tekrarlanan denetimleri ve talepleri sonrasında" gerçekleşti.

Eylül 2022'de Onbaşı, bölge mahkemesinden bir ceza emri aldı: kasıtlı olarak piyasaya "insan tüketimine uygun olmayan gıda" sürdüğü için 3600 Euro ödemek zorunda kaldı.

Ekim 2023'te Onbaşı, Bahnhofsplatz 1'deki şubede 6 Haziran 2023'ten itibaren hijyen eksiklikleri nedeniyle bölge mahkemesi tarafından onaylanan bir ceza emri de ödemek zorunda kaldı. Bu kez 6000 Euro.

"TÜM SEKTÖRE ZARAR VERİYOR"

Münih belediye başkanı Manuel Pretzl konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Münih'teki gastronomi sektörü genel olarak çok yüksek bir kaliteye sahiptir. Böylesine bariz bireysel vakalar tüm sektöre zarar veriyor. Olayların boyutunun ciddi olduğu açıktır. Hijyen suçlarının belediye tarafından tutarlı bir şekilde cezalandırılması önemli ve doğrudur. Böylesine popüler bir snack bar zincirinin düzenli ve temiz bir işletmenin gerekliliklerini yerine getirememiş olması Münih'in pek çok müşterisi için büyük bir üzüntü kaynağıdır."

ARTI49

HABERE YORUM KAT