Almanya'nın tatil kasabasında yılan paniği

Almanya'nın tatil kasabasında yılan paniği

Lindberg'de çok sayıda yılan bulundu. Genetik testler şimdi bu yılanların Bavyera Ormanı'ndaki toplam nüfusu hakkında bilgi sağlayacak.

Heinz Sielmann Vakfı'ndan uzmanlar Bavyera Ormanı Milli Parkı'nın yakın çevresinde dikkat çekici bir keşifte bulundu. Yedi erkek yılan kuru bir çayırda güneşlenirken görüldü. Keşif, vakıf tarafından yönetilen Lindberg'deki bir biyotop alanında yapıldı.

Vakfın ekolojik izleme çalışmalarından sorumlu Dr. Jörg Müller ve Bavyera Ormanı'ndan bir toplayıcı uzmanı olan Paul Hien, bu örneklerden bazılarını daha yakından inceleyebildi. Hien, kalın eldivenlerin koruması altında, genetik testler için zehirli yılanlardan tükürük örnekleri aldı ve hemen ardından onları serbest bıraktı.

GEN TESTLERİ YAPILDI

Elde edilen veriler, keşfedilen eklentilerin büyük bir bitişik popülasyonun mu yoksa birkaç küçük popülasyonun mu parçası olduğu konusunda bilgi sağlayacak.

Hien, "Bir popülasyon, hayvanların birbirleriyle çiftleşip çiftleşmediğine göre tanımlanır. Bunu bilmek çok önemli, çünkü ancak toplayıcıların ekolojisini gerçekten anlarsak onları etkili bir şekilde koruyabiliriz" dedi.

Uzmana göre, genetik testler bunun bitişik bir popülasyon olduğunu gösterirse, bu Orta Avrupa'da bilinen en büyük popülasyon olabilir.

Şimdi ekip analizleri heyecanla bekliyor.

Sielmann'ın Kuzeydoğu Bavyera Biyotop Ağı Başkanı Bernhard Gohlke de yılanın bulunmasından duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT