Almanya’nın seyahat uyarısı: Türkiye'ye haksızlık yapılıyor

Almanya’nın seyahat uyarısı: Türkiye'ye haksızlık yapılıyor

Volkswagen’in Türkiye’de fabrika kurma planını durdurması ile AB’nin Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamasını devam ettirme kararı Alman basınında geniş yer buldu.

Konuyla ilgili Deutsche Welle Türkçe, basından haberleri derledi. Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'den gelenlere yönelik seyahat kısıtlamasını uzatma kararını değerlendiren Stuttgarter Nachrichten, Türkiye'nin bu karardan şikayetçi olmakta haklı olduğunu ifade etti:

“Türkiye, Avrupa Birliği ve Almanya ile olan zorlu ilişkilerinde sürekli kendine adil davranılmadığını söyler durur. Türklerin bu eleştirisi genelde doğru olmasa da koronavirüs ile ilgili seyahat uyarıları tartışmalarında onlara hak vermek gerekiyor. Almanya'nın, koronavirüs koşulları berbat olan İngiltere'den gelenlerde tehlike görmeyip Türkiye'den gelenlere bu gerekçe ile yaklaşmasının sebebi herhalde bu ülkelerde alınan sağlık tedbirleri olamaz.”

VOLKSWAGEN KARARI EKONOMİK

Öte yandan Volkswagen'in (VW) Türkiye'deki yatırımını durdurma kararını yorumlayan Braunschweiger Zeitung, bu kararın ekonomik nedenlerle alındığını belirtiyor:

“Volkswagen kemerleri sıkıyor. Likiditenin güvence altına alınması gerekliliği ile milyar avroluk bir yatırım, birbiri ile uyumlu kararlar değil. Ayrıca VW'nin Almanya içi ve dışındaki tüm tesislerinde baskı artmış olacaktı. Türkiye'deki fabrika için başka noktalarda istihdamı azaltma kararının arkasında ne holdingin yönetim kademesi ne de işçi temsilciliği durabilirdi. Sonuçta ahlaki bir karar yerine tamamen işletme ekonomisi mantığına uygun bir karar alınmış oldu.”

+49-STUTTGART

HABERE YORUM KAT