Almanya'nın seçtiği "yılın kelimesi" Türkiye'de her gün tartışmalara neden oluyor

Almanya'nın seçtiği "yılın kelimesi" Türkiye'de her gün tartışmalara neden oluyor

Alman Dili Derneği, 2023 yılı için "Yılın Kelimesi" olarak "kriz modu" terimini seçti. Almanların seçtiği kelime, Türklere hiç de uzak değil...

Alman Dili Derneği, neredeyse yarım yüzyıldır binlerce öneri arasından özellikle yılın sosyal yaşamını karakterize eden bir kelime seçiyor. Jüri, bu yıl için de kararını verdi.

Alman Dil Derneği 2023 yılı için "Yılın Kelimesi" olarak "kriz modu" terimini seçti. Jüri, krizlerin her zaman var olduğunu, ancak sona ermekte olan yılda krizlerin ve yönetimlerinin doruğa ulaştığını belirtti. "Antisemitizm" ikinci sırada yer alırken, onu "okuyamıyorum" takip etti. Alman Dil Derneği, toplamda 1.800 öneri arasından yılın siyasi, ekonomik ve sosyal yaşamını dilsel açıdan özellikle karakterize eden on terimi seçti.

TÜRKİYE'DE YAKINDAN BİLİNİYOR

Derneğin seçtiği "yılın kelimesi" Türkiye'de yakından biliniyor... Zira, son dönemde büyük bir ekonomik krizin yaşandığı Türkiye'de insanlar sıklıkla "kriz" kellimesini kullanıyor.

Ülkedeki televizyon tartışmaları da sokak röportajlarındaki tartışma da genel olarak "kriz" terimi üzerinden ilerliyor. Bu anlamda Almanların seçtiği kelime, Türklere hiç de uzak değil...

"NE OLACAĞINI BİLEMİYORSUNUZ"

Alman Dil Derneği Genel Müdürü Andrea Ewels ise, "Liste gerçekliği yansıtıyor ve gerçeklik şu anda oldukça kasvetli" dedi.

Koronavirüs pandemisi, Rusya Ukrayna savaşı, enerji krizi, eğitim krizi ve Hamas-İsrail savaşına atıfta bulunan Ewels, toplumun 2020'den bu yana "kriz modunda" olduğunu söyledi. Ewels, "Olağanüstü hal kalıcı bir durum haline geldi" derken, "Bu durum insanlarda korku, güvensizlik ve güçsüzlük duygularını tetikliyor. Bu duygular günlük hayata hakim oluyor ve ne olacağını bilemiyorsunuz" diye belirtti.

GEÇEN SENE HANGİ KELİME SEÇİLMİŞTİ

Söz konusu yarışma için öneriler çeşitli medya organlarından geliyor ve herkes terim gönderebiliyor. Alman Dil Kurumu, "'Yılın Sözcükleri'nin seçiminde belirleyici faktör, bir ifadenin sıklığı değil, önemi ve popülerliğidir" açıklamasında bulundu.

Geçen yıl "Dönüm noktası" kelimesi seçilmişti. Bu anlamda, Şansölye Olaf Scholz'un Rusya Ukrayna savaşından sonra bu kelimeyi "belirgin bir şekilde kullandığı" belirtilmişti. İkinci ve üçüncü sırayı ise "barış için savaş" ve "gaz fiyatı freni" almıştı.

NE ZAMANDAN BERİ YAPILIYOR

Dilbilimciler ve medya uzmanlarından oluşan jüri, derneğin ana yönetim kurulu ve akademik personelinden oluşuyor.

"Yılın Kelimesi" ödülü ilk kez 1971 yılında dernek tarafından verildi ve 1977 yılından bu yana düzenli olarak veriliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT