Almanya'nın o eyaletinde her 9 kişiden biri obez

Almanya'nın o eyaletinde her 9 kişiden biri obez

Almanya’da aşırı kilolu insan sayısı her geçen yıl artıyor. Yapılan bir araştırma aşırı kilolu sayısının en çok Mecklenburg-Batı Pomeranya eyaletinde olduğunu gösterdi.

Almanya’da 2012'den 2022 yılına kadar obez insanların oranı yaklaşık yüzde 30 arttı. 2022 yılında 188.000 kişiye obezite teşhisi konuldu. Bunların yaklaşık 117.000'i kadın ve 71.000'i erkekti.

EN KİLOLU EYALETLER

Mecklenburg-Batı Pomeranya eyalet karşılaştırmasında ön sıralarda yer alıyor. Burada neredeyse her 9 kişiden biri obez. Onu Schleswig-Holstein (yaklaşık yüzde 40) ve Saksonya-Anhalt (yaklaşık yüzde 38) izliyor. Saksonya ve Hessen sadece yüzde 24'lük bir artış gördü. En küçük artış yüzde 21 ile Baden-Württemberg'de görüldü.

OBEZİTE NEDİR?

Birçok insan obeziteye neden olarak sadece sağlıksız beslenme ve egzersiz eksikliğini görüyor. Ancak obezite bir beslenme ve metabolizma hastalığıdır.

Obezite, uyku bozuklukları, stres, psikolojik gerginlik veya diğer hastalıklardan kaynaklanabilir. Etkilenenler için sadece günlük yaşamda sorun teşkil etmez. Obezitenin sağlık üzerinde de olumsuz bir etkisi vardır ve kardiyovasküler hastalık veya tip 2 diyabet riskini artırır.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT