Almanya'nın o eyaleti binlerce vatandaşı uyardı: Bir numaralı ölüm nedeni

Almanya'nın o eyaleti binlerce vatandaşı uyardı: Bir numaralı ölüm nedeni

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, işyerlerindeki kanserojen madde tehlikelerine dikkat çekiyor. Çalışma Bakanı, işyerlerini önlem almaya çağırıyor.

Meslek hastalıkları artık nadir görülen bir durum değil. 2022 yılında Almanya'da yaklaşık 2.164 mesleki ölüm meydana geldi. Hastalıklar büyük çeşitlilik gösteriyor ancak çoğunluğu kanserden kaynaklanıyor.

İşyerinde ortaya çıkan ve "mesleki kanser" olarak adlandırılan kanser, Kuzey Ren Vestfalya'da işle ilgili ölümlerin bir numaralı nedeni olarak belirlendi. Bu durum Çalışma Bakanı Karl Josef Laumann tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle açıklandı.

Kanserojen maddeler Almanya'da pek çok çalışma alanında ve pek çok sektörde buluyor. Kanserojen tehlikenin özellikle yoğun olduğu meslek grupları:

sağlık sektörü
i̇nşaat sektörü
metal, ahşap ve plastik işlemede
ormancılık ve tarımda.

Tehlikeli maddeler arasında benzen, formaldehit ve kuvars veya sert ağaçtan kaynaklanan tozlar bulunuyor.

KUZEY REN-VESTFALYA'DAN UYARI

Ortak Alman İş Sağlığı ve Güvenliği Stratejisi (GDA) bu nedenle 2023 yılında NRW'de 160'tan fazla şirketi izledi ve bilgilendirdi. Laumann, amacın maruz kalma riski olan endüstrileri kanserojen tehlikeli maddelerin kullanımı konusunda eğitmek olduğunu açıkladı.

Çalışma Bakanı, "Sadece şirket uygulamalarında önleyici tedbirler uzun vadede bir şeyleri değiştirebilir" diye uyarıyor. Yardıma ihtiyacı olan şirketler, bakanlığın internet sitesinden kanserojen maddeler hakkında bilgi edinebilir ve koruyucu önlemler alabilirler.

GDA portalı, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerin öz değerlendirme yapmalarını sağlıyor ve risk değerlendirmesine başlamalarına yardımcı oluyor. "GDA Tehlikeli Madde Kontrolü" bu amaçla geliştirildi. Dokuz kontrol modülünden oluşur ve şirketlere belirli yükümlülükleri ve önlemleri gösterir.

Bu önlemler, işyerinde çalışan herkesin kanserojen maddelerin tehlikelerini tanımasını ve etkili koruyucu önlemler almasını sağlar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT