Almanya’nın Nazi sorunu: 481 aşırı sağcı tutuklama kararı ile aranıyor

Almanya’nın Nazi sorunu: 481 aşırı sağcı tutuklama kararı ile aranıyor

Almanya’da hakkında tutuklama kararı çıkarılan 481 aşırı sağcı bulunuyor. Sol Parti milletvekili Jelpke, “Hükümetin Nazi sorununu hâlâ yeterince ciddiye almadığı izlenimi doğuyor” dedi.

Federal Almanya’da polis haklarında tutuklama kararı çıkarılan aşırı sağcı 481 kişiyi arıyor. Haklarında tutuklama kararı çıkarılan ve yakalanamayan aşırı sağcıların sayısı Eylül 2017’de 501 ile en yüksek düzeydeydi. DW Türkçe’ye göre Sol Parti’nin konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanlığı’nın bilgileri bu yılın mart ayına ait. Aşırı sağcılara yönelik çıkarılan tutuklama kararlarının toplam sayısı ise 629. Bir kişi hakkında birden fazla tutuklama kararı çıkarılabiliyor. Ancak yetkili birimler suçların sadece bir bölümünü “siyasi saiklerle” işlenmiş olarak sınıflandırıyor. 

ULLA JELPKE: “TUTUKLAMALAR GERÇEKLEŞTİ Mİ?“

Sol Parti’nin İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke, aşırı sağcılara yönelik tutuklama kararlarının akıbeti konusunda yeterince bilgilendirmediği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığını eleştirdi. Jelpke örneğin Eylül 2019-Mart 2020 arasında aşırı sağcılara yönelik 624 tutuklama kararının 293’ünün “halloldu” şeklinde kayıtlara geçirildiğini belirtti ve “Bu tutuklamalar gerçekleşti mi, yoksa para cezaları ödendiği için mi tutuklama kararları kalktı, belirsiz” görüşünü dile getirdi.

“Polisin haklarında tutuklama kararı bulunanlara yönelik aramalarının ne kadar etkili olduğuna daha yakından bakılmasına neden karşı olunsun? Kaç tutuklama kararının gerçekten tutuklamayla, kaçının başka nedenlerle sonlandırıldığı sorularının yanıtı önemsiz değil” diyen Jelpke, “Genel olarak Federal Hükümet’in Nazi sorununu hâlâ yeterince ciddiye almadığı izlenimi doğuyor” şeklinde konuştu.

SİYASİ SAİKLERLE İŞLENEN DİĞER SUÇLAR

Alman hükümetinin meclisteki Yeşiller grubunun soru önergesine daha önce verdiği yanıtına göre “siyasi saiklerle” işlenmiş suçlar alanındaki 5 bin 375 tutuklama kararı da “dini ideoloji” başlıklı kategoride yer alıyor.

Almanya’da “aşırı solculara” yönelik 151 tutuklama kararı bulunuyor. 205 tutuklama kararı ise "yabancı ideolojiler" kategorisinde ve bunlar daha önceki yıllarda “Almanya’daki milliyetçi Türklerle PKK destekçileri arasındaki çatışmalar” olarak tanımlanan tutuklama kararlarını kapsıyor. Diğer tutuklama kararları ise “casusluk” kategorisi altında çıkarılan ya da herhangi bir kategoriye dahil edilmeyen kararlar.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT